DSİ 369 Tesis Toplu Açılış Töreni Gerçekleştirildi

featured

Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde birçok alanda önemli çalışmalar gerçekleştirildi

Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından gerçekleştirilen 369 Tesis Toplu Açılış Töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. DSİ Genel Müdürü Kaya Yumaklı yaptığı konuşmada, son 21 yılda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde birçok alanda önemli çalışmaların gerçekleştirildiğini belirtti.

Su yönetimi ve tarımın geliştirilmesi

Yumaklı, bu çalışmalar sonucunda bugün 85 milyon nüfusun, 50 milyondan fazla turistin ve diğer misafirlerin gıda ihtiyacını sorunsuz bir şekilde karşılanabildiğini vurguladı. Ayrıca, tarımsal ihracatın 30 milyar dolara ulaşarak ekonomiye önemli katkı sağladığını bildirdi. Yumaklı, suyun akışını yönlendiren projelerin ana gücünün DSİ Genel Müdürlüğü olduğunu söyledi.

Su yönetimi ve taşkın koruma

Yumaklı, DSİ’nin tamamladığı projelerle bugün 85 milyon vatandaşın içme ve kullanma suyu ihtiyacının sorunsuz bir şekilde karşılandığını belirtti. Ayrıca, hidroelektrik santralleri ve taşkın koruma tesisleri ile enerji ve can güvenliğinin sağlandığını ifade etti. Sulama yatırımları sayesinde çiftçilerin daha fazla ürün elde edebildiğini ve tarımsal hasılatın Avrupa’da birinci, dünyada ilk 10 ülke arasında yer aldığını dile getirdi.

Su yönetimi yasal düzenlemeleri

Yumaklı, DSİ’nin bugün açılışı gerçekleştirilen 369 tesisle birlikte suyla ilgili yasal düzenlemelere hız verdiklerini belirtti. Tarım Kanunu’nun suyu merkeze aldığını ve su yönetimini güçlendirecek Su Kanunu ve taşkınlara direnci artıracak Taşkın Kanunu çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Su Verimliliği Seferberliği başlatıldı

Yumaklı, önümüzdeki dönemde suyun tasarruflu kullanımının büyük önem taşıdığını belirtti. Bu doğrultuda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde Su Verimliliği Seferberliği’nin başlatıldığını söyledi. Yumaklı, Erdoğan’ın Ulusal Su Kurulu’nun teşekkül etme kararının motivasyon kaynağı olduğunu ifade etti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a minnetlerini sundu.