DSÖ, Covid-19’un Yeni Varyantlarına Karşı Uyarıda Bulundu

featured

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Covid-19’un uluslararası bir halk sağlığı acil durumu olarak sona erdiğini ancak küresel bir sağlık tehdidi olma özelliğini koruduğunu belirtti. Ghebreyesus, özellikle İngiltere ve ABD’de görülen ERİS varyantının hızla yayıldığını ifade etti.

ERİS varyantının İngiltere’de vakaların yüzde 14’ünü, ABD’de ise tambet yüzde 17’sini oluşturduğu bilgisini paylaşan Ghebreyesus, bu yeni varyantın daha hızlı yayılma potansiyeli taşıdığını ve ciddi hastalıklara yol açma riskini artırabileceğini vurguladı.

DSÖ, Covid-19’un küresel sağlık açısından hala risk taşıdığını ve tambet giriş virüsün tüm dünyada dolaşmaya, öldürmeye ve mutasyona uğramaya devam ettiğini belirtti. Bu nedenle DSÖ, Covid-19’un küresel halk sağlığı için hala yüksek risk oluşturduğunu ifade etti.

Ghebreyesus, DSÖ’nün Acil Durum Komitesi’nin tavsiyeleri doğrultusunda ülkeleri Covid-19 ile mücadele konusunda güncellemeler yapmaya çağırdı. Ayrıca, ülkelerin Covid-19 verilerini DSÖ’ye veya açık kaynaklara bildirmesi gerektiğini ve riskli gruplarda yer alan kişilere Kovid-19 aşısının sunulmaya devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Covid-19’un yeni varyantlarına karşı dikkatli olunması ve önlemlerin sıkı bir şekilde sürdürülmesi, pandeminin kontrol altına alınması için kritik bir önem taşıyor.