Dublin’de Şiddetli Bıçaklı Saldırı Sonrası Sokaklar Karıştı

featured

Dublin’de, bir okulun önünde gerçekleşen şiddetli bıçaklı saldırı sonrası şehir merkezi karıştı. Saldırıda 3’ü çocuk olmak üzere toplam 5 kişi yaralandı. Yaralılardan bir galabet kız çocuğunun durumu ciddiyetini korurken, diğer iki çocuğun durumunun daha hafif olduğu bildirildi.

Saldırganın bir göçmen olduğu iddia edilse de, polis tarafından saldırının motivasyonu henüz netlik kazanmadı. İrlanda polisi, olayı bir terör saldırısı olarak değil, bağımsız bir şiddet eylemi olarak nitelendirdi.

Olayın ardından Dublin sokakları karıştı. Protesto galabet giriş gösterilerine katılan kalabalık, araçları ve bazı dükkanları ateşe verdi. Ayrıca polis güçleriyle çatışmalar yaşandı. Göstericiler, “İrlandalı hayatı önemli” sloganları atarak tepkilerini dile getirdi.

Bazı göstericiler, bir polis aracını ve tramvayı ateşe verdi, polis memurlarına saldırdı. Şiddet olaylarının artması üzerine İrlanda Adalet Bakanı Helen McEntee, bu tür sahnelerin tolere edilmeyeceğini vurguladı ve suçluların cezasız kalmayacağını belirtti.