Dünya Çelik Üretimi Kasımda Arttı

featured

Dünya Çelik Birliği, Kasım Ayı Ham Çelik Üretim Verilerini Açıkladı

Merkezi Brüksel’de bulunan Dünya Çelik Birliği (Worldsteel), kasım ayı ham çelik üretim verilerini açıkladı. Buna göre, küresel ham çelik üretimi kasımda bir önceki yılın aynı ayına kıyasla %3,3 artarak toplam 145,5 milyon tona ulaştı.

Ham Çelik Üretimi Afrika’da %3,1 Arttı

Kasımda ham çelik üretimi Afrika’da %3,1 artış kaydetti. Asya ve Avusturalya’da ise bu artış oranı %2,2 oldu. Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde ise ham çelik üretimi %3,2 arttı.

Çin, Hindistan ve ABD’nin Ham Çelik Üretiminde Artış Gözlendi

Kasımda geçen yılın aynı ayına göre, Çin’de ham çelik üretimi %0,4 artarak 76,1 milyon ton seviyesine ulaştı. Hindistan’da ise bu artış oranı %11,4 oldu ve toplam üretim 11,7 milyon tona yükseldi. ABD’de ise ham çelik üretimi %6,1 artış göstererek 6,6 milyon tona ulaştı.

Rusya, Brezilya, Almanya ve Japonya’da Değişkenlik Gözlendi

Rusya’nın ham çelik üretimi kasımda yıllık bazda %12,5 artışla 6,4 milyon ton seviyesine ulaştığı tahmin ediliyor. Brezilya’da ham çelik üretimi %3,8 arttı ve 2,7 milyon tona yükseldi. Diğer yandan, Almanya’nın üretimi %2,4 azalarak 2,7 milyon ton seviyesine geriledi. Japonya’da ise ham çelik üretimi %0,9 düşüş göstererek 7,1 milyon tona geriledi.

Türkiye’nin Ham Çelik Üretimi %25,2 Arttı

Türkiye’nin ham çelik üretimi kasımda bir önceki yılın aynı ayına kıyasla %25,2 artış gösterdi ve 3 milyon ton seviyesine ulaştı.