Dünya Müslüman Alimler Birliği Küresel Grev Çağrısı Yaptı

featured

Açıklama, İslam Dünyası ve Tüm Dünya Halklarına Yapıldı

Dünya Müslüman Alimler Birliği, bugün başlayacak küresel greve ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, İslam dünyası başta olmak üzere tüm dünya halklarına, 11 Aralık’ta greve başlamaya ve amacına ulaşana kadar dünyadaki tüm kurum, parti, hareket ve önemli şahsiyetlerin bu grevi sürdürmesi çağrısında bulunuyoruz. Haksız savaşı durdurmasını ve masum insanların kurtarılmasını sağlamasını umuyoruz.

Uluslararası Toplumun Savaşı Durdurma Kararında Başarısız olduğu İfade Edildi

Halkların boykot, hayır kurumlarının ise yardım konusunda görevlerini yerine getirdiği ancak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin savaşı durdurma kararı alamadığına işaret edilen açıklamada, devletlerin bu kararı onaylamasını iptal eden ABD vetosu göz önüne alınarak, veto mevzuatı gözden geçirilmeli ve kararlar salt çoğunluğun oyuyla alınmalıdır denildi. Uluslararası toplumun, Gazze Şeridi’nde akan kanı durdurma kararını almakta başarısız kaldığına vurgu yapılan açıklamada, birlik olarak dünya ülkelerini ve İsrail’in saldırılarına destek veren ülkelerin halklarını, yaşamın tüm alanlarını felç edecek kapsamlı greve katılmaya çağırıyoruz ifadeleri kullanıldı.

Greve Destek Veren Ülkeler ve Kurumlar

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali Muhyiddin el-Karadaği, birliğin yaptığı küresel grev çağrısının, Filistin meselesine destek ve Gazze’deki savaşın durdurulması için tüm dünyaya verilmiş bir mesaj olduğunu belirtti. Uluslararası toplumun Gazze’deki savaşı durdurmada başarısız olması nedeniyle grevin önemli bir protesto seçeneği haline geldiğini kaydeden Karadaği, Müslümanları, greve davet ederek ve mesajı açık ve şeffaf bir şekilde ileterek bu kampanyanın başarılı olmasına katkıda bulunabileceğini dile getirdi.

Lübnan Başbakanı Necib Mikati’nin, Filistin için “küresel grev çağrısına” yönelik aldığı Bakanlar Kurulu kararına yer verilen haberde, Gazze, Filistin ve Lübnan’ın güneyindeki köy sakinleri ile dayanışma için küresel grev çağrısına yanıt olarak 11 Aralık’ta tüm devlet kurumları ve belediyelerin tatil edildiği kaydedildi. Ayrıca, Lübnan Eğitim Bakanı Abbas Halebi de buna benzer bir açıklama yaparak, özel okullar dahil olmak üzere ülkedeki tüm okulların aynı gerekçe ile 1 gün tatil edildiğini duyurdu.