Edirne’de Bayır Deresi’nde Kirlilik Alarmı

featured

Yerel Nehir Yeşile Döndü, Kirlilik Endişesi Artıyor

Edirne’de tarım arazilerini sulamada kullanılan Tunca Nehri’nin kollarından Bayır Deresi’nin rengi, bu yıl da kirlilik nedeniyle yeşile döndü. Ahırlar, tesisler ve atıklar nedeniyle kirlenen nehrin yüzeyi yosunlarla ve evsel atıklarla kaplandı. Devlet Su İşleri ve belediye ekipleri tarafından her yıl temizlenen tahliye kanalında akışın tamamen durmasıyla çöpler yüzeye çıktı.

Mahalle Sakinleri Endişeli

Mahallede yaşayanlar, her yıl baharın gelmesi ve sıcaklıkların artmasıyla derenin yeşile bürünüp, çevreye kötü kokular yaydığını dile getirdi. Mahallede yaşayan Tarık Otçu, dere suyunun temiz olduğunu ve yıllar önce yüzdüklerini hatırlattı. Ancak şimdi milyonlarca sivrisinek ve kötü kokuyla karşı karşıya olduklarını belirtti. Otçu, “Bu dere şıkır şıkır akardı. Bunu o eski haline getirmek için devletin elinde imkanlar var” dedi.

Bayır Deresi çevresine imar verildiğini söyleyen Niyazi Sazan ise, altyapı eksikliklerinin çöplerin nehre akmasına neden olduğunu ifade etti. Sazan, “Evler, ahırlar var. O ahırların altyapısı olmadığı için bütün çöpler, pislikler oraya akıyor. Onun için dere batıyor. Hava sıcaklıkları arttığı zaman da sivrisinek çok oluyor” diye konuştu.