Ek Motorlu Taşıtlar Vergisinin İkinci Taksiti 30 Kasım’a Kadar Ödenecek

featured

Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin ikinci taksit ödeme süresi, 30 Kasım 2023 tarihinde sona erecek. Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremler sonrasında finansman ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılan ek MTV düzenlemesi, Anayasa Mahkemesi’ne taşınmıştı. Ancak AYM, düzenlemenin iptal edilmesi talebini oy birliğiyle reddetti. Bu nedenle ikinci taksitin ödeme süreci kesintisiz devam ediyor.

Ek MTV’nin ilk taksiti için son ödeme tarihi 6 Eylül’dü. İlk taksit döneminde yaklaşık 13,2 milyar lira gelir elde edildi ve hedeflenen tahsilatın yüzde 87’si karşılandı. İlk taksiti ödemeyen araç sahipleri, aylık yüzde 2,5 gecikme faizi ile piyonbet ödeme yapabilirler. İkinci taksitin ödeme süresi ise 30 Kasım’da sona erecek.

Ödemeler, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesi “gib.gov.tr”, İnteraktif Vergi Dairesi, ve GİB Mobil uygulaması aracılığıyla, anlaşmalı bankaların kredi veya banka kartlarıyla, banka hesabından, şubelerden, mobil, telefon ve internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirilebilecek. Ayrıca, vergi dairesi vezneleri ve PTT şubeleri de ödeme yapma seçenekleri arasında yer alacak.

Araçların satış ve devir işlemleri için hem MTV hem de ek MTV’nin ödenmiş olması gerekiyor. Ek MTV’nin ödenmemesi halinde araç muayeneleri yapılmayacak ve trafikten çekme, hurdaya atma, yurt dışına çıkarma gibi işlemler – piyonbet giriş gerçekleştirilemeyecek. Bu nedenle araç sahiplerinin ödemelerini süresi içinde yapmaları önemlidir.