Emirates uçuşlarında son derece nadir bulunan bir şampanya servis ediyor – Dom Pérignon Vintage 2003 Plénitude 2

featured

Son derece nadir bulunan 2003 yılı mahsulü, Emirates’in ödüllü özel şarap, şampanya ve alkollü içecek yelpazesinin bir parçasını oluşturan sınırlı sayıda bir hizmettir.

Emirates, dünyanın en saygın ve lüks şampanya markalarından biri olan Dom Pérignon’u uçak içinde sunmak için özel bir anlaşması olan tek havayolu şirketidir. 17. yüzyılda, Dom Pierre Pérignon adında bir Benedictin rahibi, ‘dünyanın en iyi şarabını’ yaratma tutkusu taşıyordu. Üç asır sonra, Dom Pérignon mahsul şarapları hala arazideki en iyi üzümler kullanılarak üretilmektedir. Her mahsulün kendine özgü bir tarzı ve kimliği vardır; bu eşsizlik, birbirini izleyen ifade biçimleri ile mahsulün ne yönde geliştiğinden ileri gelir. Şarap mahzeni ustası Vincent Chaperon bu zaman dilimlerine ‘plénitudes’ adını verir ve Plénitude 2 evrim yoluyla gelişen aromaların ikinci aşamasını temsil eder. Mahzenlerde yaklaşık 15 yıl süren yavaş olgunlaşmanın ardından Dom Pérignon Plénitude 2’yi ‘daha geniş, daha derin, daha uzun, daha yoğun ve daha uzun bir ömürle daha da ayrıcalıklı ‘ olarak tanımlamaktadır.

Zengin ve çok katmanlı Plénitude 2, kadehte zamanla ortaya çıkan karmaşık bir aroma sarmalı sunmaktadır. Önce ıhlamur ağacının yumuşaklığı, sonra isli bir minerallik, ardından kuru kayısı ve elmanın yanı sıra şekerli ahududu ve incir aroması; sadece bir an için hissedilen limon otu, biberiye ve beyaz biber aromasını koyu baharatlar ve meyan kökü takip eder. Bunlar kadehte derin ve mineral tonlu ahenkli bir aromaya dönüşür. Büyük bir enerjiyle güçlü ve keskin olan canlı ve cömert damak tadı, kalıcı, baharatlı ve tuzlu bir bitişle sonlanır.

First Class yolcuları, Plénitude 2’nin uçuşlarında servis edilip edilmeyeceğini, www.emirates.com adresinden veya Emirates uygulamasından ‘Uçuşunuzda neler var’ seçeneğini kontrol ederek öğrenebilirler.

Son 16 yıldır şarap programına 1 milyar dolardan fazla yatırım yapan Emirates, olgunlaşmasınılarını ve uçakta servis edilmeden önce tam kapasitelerinin ortaya çıkmasını beklediği müstesna şarapları ilk fırsatta satın almaktadır. Emirates Şarap Mahzeni Fransa’da bulunuyor ve mahzende bulunan 6.5 milyon şişe kaliteli şarabın bir kısmı ancak 2035 yılında servise hazır olacak. Emirates şu anda uçaklarında 37 farklı çeşit Fransız şarabı ve şampanya çeşidi sunmaktadır. Business Class Bordeaux kırmızı şarapları Emirates’in mahzeninde ortalama 8-10 yıl beklerken, First Class’ta sunulan şaraplar ise satın alındıktan ortalama 12-15 yıl sonra servis edilmektedir. Emirates ayrıca Château Margaux 2004, Château Cos d’Estournel 2005 ve Château Montrose 2005’i içeren bir mahsul koleksiyonuna da sahiptir.

Emirates, şarap ve şampanya koleksiyonunun tamamlayıcısı olarak, uçakta tüm sınıflarda servis edilen Hennessy konyakları gibi popüler ve sevilen içkilerin yanı sıra, niş, el yapımı markaların bir karışımını içeren cazip bir içki menüsü de sunmaktadır.

Emirates’in sunduğu içecekler hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

 

Emirates Hakkında:

Emirates, dünyayı global merkezi olan Dubai aracılığıyla birbirine bağlayan, dünyanın en hızlı büyüyen havayolu şirketlerinden biridir. Emirates, bugüne kadar 500’ün üzerinde uluslararası ödül kazandı. Modern, verimli ve rahat uçaklarıyla 1987 yılından beri Türkiye’deki yolcularını Dubai üzerinden dünyaya bağlıyor. Emirates, ikonik çift katlı süperjumbo Airbus A380 ve Boeing 777 – 300ER uçakları ile İstanbul Havalimanı’ndan haftada toplam 17 sefer gerçekleştiriyor.