Erdoğan: Adayları bir an önce açıklamayı hedefliyoruz

featured

Erdoğan, parti teşkilatıyla yapacağı buluşma ve aday açıklamaları hakkında konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Üsküdar’daki Hz. Ali Camii’nde cuma namazını kıldıktan sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu. Erdoğan, İstanbul’da yapacağı parti teşkilatıyla buluşma ve aday açıklamaları hakkında bilgi verdi.

Erdoğan, bu hafta içerisinde Ankara, Adana ve İzmir’in milletvekilleri, teşkilat ve belediye başkanlarıyla toplantılar yaptıklarını belirtti. Bu toplantılarda onların kanaatlerini ve temayüllerini aldıklarını ifade etti.

Erdoğan, pazar günü İstanbul’un 3 bölgesinin kanaatlerini ve temayüllerini alacaklarını söyledi. İstanbul’un büyükşehir adaylarını aralık ayının sonuna doğru açıklamaya başlayacaklarını belirtti. Ayrıca, bazı illerin adaylarını da gelen temayüllere göre açıklayabileceklerini ifade etti. Aday açıklamalarını gecikmeden bir an önce yapmayı hedeflediklerini vurguladı.

F-16 konusundaki gelişmeler

Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı görüşmenin ana başlıklarına değindi. Görüşmede F-16 konusu da ele alındı. Biden’ın F-16 konusunda olumlu bir bakış açısına sahip olduğunu ve Kongre’ye teklif yapmaya hazır olduğunu söylediğini belirtti.

Erdoğan, İsveç konusundaki yaklaşımlarını ve parlamentonun vereceği kararı önemsediklerini ifade etti. İsveç’in terörle ilgili yaklaşımını kontrol altına almasını istediklerini dile getirdi. Parlamentodan geçen bir karar olduğunu söyledi ve Dışişleri Komisyonunun bu konuyu Kongre ile görüştüğünü belirtti.

Biden’a ‘Gazze konusuna müdahil olmanız gerekir’ dedik

Biden’la görüşmesinde Gazze konusunun da ele alındığını açıklayan Erdoğan, Gazze’deki insanlık dışı saldırılara dikkat çekti. Gazze’deki çocuklar, kadınlar, yaşlılar, okullar, camiler ve kiliselerin hedef alındığını vurguladı. Amerika’nın Gazze konusunda müdahil olması gerektiğini söyledi. İnsanlık suçu ve vicdani suç işleniyor. Türkiye’nin elimizden geleni yapmaya devam ettiğini ve etmeye devam edeceğini belirtti.

“Şimdi devran değişti”

İsrail’in Gazze’de ateşkes olmayacağına dair açıklamasının hatırlatılması üzerine Erdoğan, İsrail’in yalnızlaştığını ve tüm dünyanın İsrail’e bakışının değiştiğini söyledi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda İsrail’in karşısında olan ülke sayısının arttığını ifade etti. İsrail’in yalnızlaşacağını ve bu sürecin daha da devam edeceğini belirtti.

Eurofighter’lar ile ilgili görüşmeler devam ediyor

Eurofighter Typhoon uçaklarının alımıyla ilgili görüşmelerin devam ettiğini açıklayan Erdoğan, Savunma Bakanlığı’nın muhataplarıyla görüşmeler yürüttüğünü belirtti. Görüşmelerin olumlu yönde ilerlemesini temenni etti.