Eski Devrim Muhafızları Komutanı Rızai, Fas’ta yapılan Rus-Arap Forumu sonucunu değerlendirdi

featured

Rızai: Üç ada hakkında müzakereler söz konusu değil

Eski Devrim Muhafızları Ordusu komutanlarından Rızai, Fas’ın Marakeş kentinde yapılan 6. Rus-Arap Forumu sonrasında yayımlanan sonuç bildirisinde, Basra Körfezi’ndeki Ebu Musa, Büyük Tunb ve Küçük Tunb adalarına ilişkin ifadeleri değerlendirdi. Rızai, mesajında üç ada hakkında müzakerelerin söz konusu olmayacağını belirterek, Birleşik Arap Emirliklerinin aşırı taleplerinin sonuçları olacağını söyledi.

Rızai: Rusya İran’ın toprak bütünlüğüne müdahale etmemeli

Rızai, Rusya’nın İran’ın toprak bütünlüğüyle ilgili dostça olmayan müdahalelerinin tekrarlanmaması gerektiğini belirtti. Üç ada konusunda Kırım Yarımadası gibi müdahalelerin yapılmaması gerektiğini vurguladı.

Fas’ta yayımlanan ortak açıklama adaların uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde çözülmesini destekliyor

Fas’ta düzenlenen 6. Rus-Arap Forumu’nun ardından yayımlanan ortak açıklamada, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Büyük Tunb, Küçük Tunb ve Ebu Musa adalarıyla ilgili İran ile yaşadığı anlaşmazlığın, uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde ve ikili müzakereler yoluyla çözülmesi için tüm barışçıl çabalara destek verildiği belirtilmişti.

İran Dışişleri Bakanlığı: 3 adadaki egemenlik müzakereye açık değil

İran Dışişleri Bakanlığı, dün yaptığı açıklamada, üç adadaki egemenliğin müzakereye açık olmadığını vurguladı. Bu açıklama ile İran’ın adalar üzerindeki hakimiyetini koruma kararlılığını gösterdi.

İran ve BAE arasındaki adalar anlaşmazlığı

Ebu Musa, Büyük Tunb ve Küçük Tunb adaları stratejik bir konuma sahip olduğu ve bölgedeki petrol potansiyeli sebebiyle önem taşıyor. İran ve BAE arasında adalar üzerinde hakimiyet iddiası bulunuyor. BAE, İran’ı adaları işgal etmekle suçlarken, İran ise adalarda tarihsel olarak hak iddiasında bulunuyor.

Rusya daha önce de adalarla ilgili müzakere çağrısı yapmıştı

Rusya daha önce de adalarla ilgili çözüm için müzakere çağrısı yapmıştı. İran ise BAE’nin tezlerini savunduğu için Rusya’ya tepki göstermişti.