EURO 2032’nin Ev Sahipleri Belli Oldu Türkiye ve İtalya!

featured

Türk futbolunun yıllardır süren büyük hayali gerçek oldu! UEFA, 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın Türkiye ve İtalya ortaklığında gerçekleştirileceğini duyurdu.

Büyük Ortaklık, Büyük Sevinç

İsviçre’nin Nyon şehrinde düzenlenen UEFA Yönetim Kurulu Toplantısı’ndan sonra Türkiye ile İtalya’nın EURO 2032 ev sahipliği resmi olarak ilan edildi. Aynı toplantıda EURO 2028’in ev sahipliği de Birleşik Krallık ve İrlanda Cumhuriyeti’ne verildi.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin, İtalya Futbol Federasyonu Başkanı Gabriele Gravina ve UEFA Başkanı Aleksander Ceferin ile birlikte basın mensuplarına poz vermesi törenin en dikkat çeken anlarından biri oldu.

Türkiye, geçmişte 7 kez Avrupa Şampiyonası’na ev sahipliği yapmak için aday olmuştu fakat başarılı olamamıştı. Ancak 2032 yılında İtalya ile birlikte Avrupa’nın en prestijli futbol organizasyonunu düzenleme fırsatını yakaladı.

10 Şehirde Büyük Şölen

EURO 2032, Türkiye ve İtalya’da toplam 10 farklı şehirde gerçekleşecek. İki ülkenin federasyonları, maçların oynanacağı 5’er şehiri belirleyecek. Turnuva kapsamında her iki ülkede eşit sayıda maç düzenlenecek.

Açılış ve Final Heyecanı

EURO 2032’nin en merak edilen detaylarından biri, açılış ve final maçlarının hangi ülkede gerçekleştirileceği. İki ülkenin federasyonları bu konuda bir karara varacak.

Türkiye ve İtalya’nın ortak ev sahipliğinde düzenlenecek olan EURO 2032, hem futbolseverler için hem de iki ülke için unutulmaz bir deneyim olacak.