Evaporatif Soğutma Kullanım Alanları

Evaporatif hava soğutucusu, buhar gücünü kullanarak havayı soğutan bir klima sistemi türüdür. Su buharlaştığında sıvıdan gaza dönüşmektedir.

featured

Evaporatif hava soğutucusu, buhar gücünü kullanarak havayı soğutan bir klima sistemi türüdür. Su buharlaştığında sıvıdan gaza dönüşmektedir. Bu olay sırasında en yüksek enerjiye sahip su damlacıkları önce suyu terk ederek havanın sıcaklığında bir düşüşe neden olur. Bu yüzden havuzdan çıktığınızda üşüme hissedersiniz. Bundan dolayı vücudunuzdaki su damlacıkları buharlaştıkça vücut ısınızı düşürmektedir.

Nerelerde Kullanılır?

Tekstil Fabrikaları, Fabrikalar, Atölyeler, Dökümhaneler, Haddehaneler, Endüstriyel mutfaklar, Camiler, Düğün Salonları, Spor Salonları, Yemekhaneler, Restoranlar, Çamaşırhaneler, Pazar Yerleri, İftar çadırları, Mantar tesisleri, Hayvan çiftlikleri, Seralar gibi alanlarda uygulanmaktadır.

Nasıl Çalışır?

Evaporatif soğutma, buharlaşma sürecini almakta olup ve evinizdeki hava sıcaklığını etkili bir şekilde düşürmeye yarar. Genellikle bir makine, ince ayarlı sonuçlar için bir tekerlek, kalın bir ped, bir su haznesi ve birkaç ek kontrolden oluşmaktadır. Sıcak havayı makinenin içine çeker ve soğutma pedlerine gönderir.

Bu kalın pedler hazneden suyu emer ve yüzey alanını artırmak için birden fazla katmana sahiptir. Sıcak hava pedden geçerken yüzeydeki su damlacıkları buharlaşarak soğutucunun içindeki havanın sıcaklığını düşürür. Ardından fan, sıcak bir günde keyfini çıkarabileceğiniz o soğuk havayı odanıza üflemektedir.

Evaporatif soğutucuların içinde başka parçalar da vardır. Birçoğunun içinde alerjenleri ve küf oluşumunu azaltarak hava kalitesini artıran hava filtreleri ve pedler bulunur. Alerjisi veya diğer solunum rahatsızlıkları olan kişiler için önemli bir durumdur.

Kaynak: https://www.egevizyon.com.tr/blog/evaporatif-sogutma-enerji-tuketimi