Fahiş Fiyata Yeni Ceza Geliyor! Sonunda Beklenen Adım Atılıyor

featured

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, fahiş fiyat uygulayan işletmeleri hedefleyen yeni bir yasal düzenleme üzerinde çalıştıklarını ve bu düzenleme ile işletmelerin geçici olarak kapatılmasının da öngörüldüğünü açıkladı.

Bakan Bolat, bütçe görüşmeleri sırasında milletvekillerinin sorularını yanıtlarken, fahiş fiyatlarla mücadele konusunda çalışmalarının devam ettiğini ifade etti. Fahiş fiyat uygulamalarının, fiyatların birçok etkene bağlı olarak betmabet oluşabileceğini ve bazen arz-talep dengesi, üretim maliyetleri gibi faktörlerle ilişkili olduğunu belirtti.

Ceza uygulamalarının, denetimlerin caydırıcı olabilmesi için önemli olduğunu vurgulayan Bakan Bolat, “Ceza olmazsa denetimin bir anlamı yok. Cezaların caydırıcı olması gerekiyor.” dedi. Bu nedenle cezaların artırılacağını ve hatta geçici kapatma cezasının da getirileceğini belirtti.

Ayrıca Bakan Bolat, alışveriş merkezlerinin (AVM) küçük esnafa etkileri hakkında da konuştu. Türkiye’de 450 AVM bulunduğunu ve yeni AVM’lerin son birkaç yılda açılmadığını ifade etti. Küçük esnafın yaşayabileceği bir ortam oluşturmanın önemli olduğunu vurguladı.

Bu yılın ilk 9 ayında bankalara ibraz edilen çek sayısının 12 milyon 516 bin 977 olduğunu ve bunun 12 bin 169’unun karşılıksız betmabet giriş çıktığını belirten Bakan Bolat, karşılıksız çeklerin toplam çeklere oranının yüzde 0,8 olduğunu söyledi ve negatif bir trend olduğunu kaydetti.