Filipinler’de 6,9 Büyüklüğünde Deprem Meydana Geldi

featured

Filipinler’in Aras-Asan bölgesinin 35 kilometre kuzeydoğusunda 6,9 büyüklüğünde bir deprem yaşandı. ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS), Aras-Asan bölgesindeki depremi kaydetti ve yerin yaklaşık 30,5 kilometre derinliğinde gerçekleştiğini belirtti.

Deprem sonrasında herhangi bir betlivo  tsunami uyarısı yapılmadı. Ancak yetkililer, depremin etkilerini ve olası zararları değerlendirmek üzere çalışmalarını sürdürüyorlar.

Bugün yaşanan bu depremin öncesinde, Mindanao Adası’nın doğu açıklarında 7 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiş ve daha sonra bu büyüklüğü 6,6 olarak güncellenmişti.

Hatırlatmak gerekirse, Filipinler’de dün de 7,6 büyüklüğünde şiddetli bir deprem yaşanmış ve deprem sonrasında tsunami uyarısı yapılmıştı. Depremin ardından meydana gelen artçı sarsıntılar da bölgede tedirginliğe neden olmuştu.

Filipinler, dünyanın sismik aktivitesinin  betlivo giriş en yoğun olduğu bölgelerden biri olan Pasifik Deprem Kuşağı’nda yer alıyor. Bu nedenle depremler Filipinler’de sık sık yaşanan doğal olaylardan biri olarak karşımıza çıkıyor.