Filistinli Mustafa, 19. Hükümeti Kurma Görevini Kabul Etti

featured

Mustafa, Mahmud Abbas’a Mektup Gönderdi

Filistin haber ajansı WAFA’ya göre, Mustafa, Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a gönderdiği mektupta 19. hükümeti kurma görevini kabul ettiğini duyurdu.

İstişareler ve Hükümetin Sunumu

Mustafa, hükümeti kurma görevinin kendisine verilmesinden onur duyduğunu belirterek kanunlarda belirtilen süre zarfında kapsamlı istişarelerin ardından 19. hükümeti Devlet Başkanı’na sunacağını ifade etti.

Gazze Şeridi’ndeki Durum ve Vurgu

Mustafa, İsrail’in Gazze’ye sürdürdüğü saldırılara dikkat çekerek, “Gazze olmadan devlet olmaz, Gazze’de de Kudüs ve Batı Şeria’dan uzak bir devlet olmaz.” şeklinde vurgu yaptı.

Filistin Halkının Maruz Kaldığı Saldırılar

Filistin’in yeni Başbakanı, Filistin halkının maruz kaldığı saldırıların daha fazla çaba gerektirdiğini belirterek safların birleştirilmesi ve uluslararası alanda çalışmaların sürdürülmesi gerektiğini dile getirdi.

Hükümetin Onaylanması ve Süreç

Mustafa, yeni hükümetin onaylanır onaylanmaz Gazze Şeridi’ndeki halkın acılarını dindirmek için çalışacaklarını belirterek, hükümetin kurulması sürecine ilişkin detayları açıkladı.

Filistin Anayasasının 65. Maddesi

Filistin Anayasasının 65. maddesine göre, hükümet kurma görevi verilen yeni Başbakan’ın 3 hafta içinde kabine üyelerini belirleyerek onaylanmak üzere Devlet Başkanı’na sunması gerekiyor. Yeni hükümetin kurulması için en fazla 2 hafta daha ek süre verilebiliyor.