Fransız Futbol Yıldızı Karim Benzema, Filistin Desteği Nedeniyle Ülkenin Gündeminde

featured

Fransa’nın ünlü futbolcusu ve son Altın Top (Ballon d’Or) ödülünün sahibi Karim Benzema, Filistin’e verdiği destek nedeniyle ülkesindeki üst düzey politikacıların hedefi haline geldi.

Real Madrid’de uzun yıllar forma giydikten sonra Suudi Arabistan’ın Al-Ittihad takımına transfer olan 35 yaşındaki futbolcu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “kadın ve çocuk ayırt etmeksizin haksız bombardımanların bir kez daha kurbanı olan Gazze sakinleri için dua ettiğini” ifade etti.

Benzema’nın bu paylaşımının ardından Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Benzema’nın “Müslüman Kardeşler ile kayda değer bağlantıları olduğunu” iddia etti. Bunun üzerine Bouches-du-Rhone Senatörü Valerie Boyer, Benzema’nın Fransız vatandaşlığından çıkarılması gerektiğini öne sürdü. Boyer, “İçişleri Bakanının yorumları kanıtlanırsa Benzema’ya karşı önlemler alınmalı. İlk olarak Ballon d’Or ödülünün geri alınması sembolik bir ceza olabilir. Son olarak da Fransız vatandaşlığını kaybetmesini talep etmeliyiz.” dedi.

Fransa Milli Takımı’nın eski forveti olan Benzema, Lyon kentinde doğmuş olmasına rağmen Cezayir kökenli olduğu için çifte vatandaşlığa sahiptir. Futbol kariyerinde milli takım formasını 97 kez giyen ve 37 gol atan Benzema, şu anki durumuyla ilgili iddiaları reddetmektedir.

Benzema’nın avukatı Hugues Vigier, futbolcunun Müslüman Kardeşler ile hiçbir ilişkisinin olmadığını belirtirken, İçişleri Bakanı Darmanin’e karşı dava açmayı planladıklarını ifade etti. Vigier, Benzema’yı savunarak, “Benzema’nın bu örgütle hiçbir zaman en ufak bir ilişkisi olmamıştır.” dedi.

Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) Partisi milletvekili Aurelien Saintoul ise Benzema’yı destekleyerek, “tahammül edilemez bir cadı avı” başlatıldığını savundu ve Senatör Boyer’i Benzema’nın Arap olduğu için Fransız vatandaşlığından çıkarılması teklifi nedeniyle eleştirdi. Saintoul, “Hukukun üstünlüğü nerede? Benzema bir yasayı mı çiğnedi yoksa sadece Arap olduğu için mi?” sorularını sordu.