Fransız Milletvekili İsrail Ordusu Üyeleri Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu

featured

Fransız milletvekili, İsrail ordusunun Gazze ve Batı Şeria’daki suçlarını gündeme getirdi

Fransa’da bulunan Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) Partisi Milletvekili Thomas Portes, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, İsrail ordusunun Gazze ve Batı Şeria’da işlediği suçların boyutuna dikkat çekti.

Milletvekili, suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı

Portes, Gazze ve Batı Şeria’da savaşan Fransız asıllı askerler hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduğunu ifade etti. Ayrıca, suç duyurusu dilekçesini de paylaşan Portes, bölgede İsrail ordusunda faaliyet gösteren 4 bin 185 Fransız asıllı askerin bulunduğunu belirtti.

Gazze ve Batı Şeria’da yaşananlar

Portes, 7 Ekim’den bu yana Gazze’de sivillerin zorla yerlerinden edildiğini ve yüzde 70’inin kadın ve çocuk olduğunu hatırlatarak, Gazze halkının yüzde 1’inin öldürüldüğünü vurguladı.

Fransız asıllı askerlerin sorumluluğu

Milletvekili Portes, son iki ayda birçok uluslararası hukuk uzmanı ve insan hakları kuruluşunun, bölgede yaşanan zulümleri “savaş suçları”, “insanlığa karşı suçlar” veya “soykırım” olarak nitelendirdiğini hatırlattı. Portes, Gazze’de işlenen insanlığa karşı suçlar ve savaş suçlarına dair güçlü kanıtlar olduğunu belirtirken, Fransız asıllı askerlerin bu suçlara “suç ortaklığı” yaptığını ve bu nedenle adalet karşısına çıkmaları gerektiğini savundu.

Fransız adaletinin sorumluluğu

Portes, Fransız adaletinin, bölgede görevli Fransız askerlerin uluslararası hukuka ve Fransız hukukuna aykırı eylemlerindeki sorumluluğu araştırmakla yükümlü olduğuna işaret etti.