Gayrimenkulde Değişken Fiyatların Önüne Geçmek İçin Ciddi Adımlar Atılıyor

featured

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, son dönemlerde artan şikayetleri değerlendirerek, emlak piyasasındaki satılık konut ilanlarındaki olası fiyat manipülasyonlarına yönelik denetim ve araştırmalara başlangıç yaptıklarını duyurdu.

Recep Tayyip Erdoğan, son Kabine Toplantısı sonrasında betfokus yaptığı konuşmada, otomotiv endüstrisinde spekülatif fiyat yükseltilmesine karşı alınan önlemlerin gayrimenkul sektöründe de benzer şekilde uygulanacağını belirtti, bu da Ticaret Bakanlığı’nın bu konudaki hareketlerini gündemin odağına taşıdı.

Bakan Bolat, konuyla ilgili olarak otomotiv sektöründeki son fiyat betfokus giriş hareketliliğini kontrol altına almak için bir dizi düzenlemenin uygulamaya alındığını dile getirdi.

Ömer Bolat, “6 ay ve 6 bin kilometre kısıtlaması” gibi bilinen düzenlemelerin, bayilerin tüketicilere yönelik olumsuz eylemlerinin engellenmesi ve taşıtların gerçek değerinden yüksek fiyatlarda ilan edilmesinin kısıtlanması gibi amaçlarla uygulamaya alındığını belirtti. Otomotiv sektöründe alınan tedbirler ve makroekonomik düzenlemeler sayesinde sektörde dengeleme sürecinin başladığını gözlemlediklerini ekledi.

Bakanlık tarafından uygulanan tedbirlerin yalnızca yasal düzenlemelerle sınırlı olmadığını, denetimlerin de arttırıldığını belirten Bolat, bu kurallara uymayanlar hakkında bu yıl içerisinde toplamda yaklaşık 222 milyon lira idari para cezasının uygulandığını ifade etti.

Bakan Bolat, alınan önlemler sayesinde otomotiv sektöründe dengenin sağlandığını ve vatandaşların yeni araçlara daha kolay erişebildiğini belirtirken, pandeminin başından bu yana sürekli yükselen araç fiyatlarında ilk kez bir düşüş gözlendiğini vurguladı. Otomotiv sektöründe adil bir piyasa yapısını kurma çalışmalarının sürdüğünü ve gerektiğinde ek tedbirlerin alınabileceğini de ekledi.