Gazze İsrail Bombardımanı Altında

featured

156 Filistinli Bir Günde Hayatını Kaybetti

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, İsrail ordusunun düzenlediği saldırılarda bir günde 156 Filistinlinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Bu saldırılar sonucunda ölenlerin sayısı 21,978’e yükselirken, yaralı sayısı da 56,697 olarak bildirildi.

İsrail Askeri Filistinli Bir Bebeği Kaçırdı

İsrail ordusunun Gazze’yi işgal ettiği süreçte, bir İsrail askeri Filistinli bir bebeği kaçırdı. Bu olay, İsrail’in Gazze’deki işgaline yönelik eleştirileri daha da artırdı.

Çatışmalarda Binlerce Ölü ve Yaralı

7 Ekim’de Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın İsrail’e düzenlediği saldırının ardından çıkan çatışmalarda, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında en az 21,822 Filistinli öldürüldü. Bu ölü sayısının 9,100’ü çocuk, 6,500’ü kadın olduğu bildirildi. Ayrıca, enkaz altında binlerce ölü olduğu ve sivil altyapının tahrip edildiği belirtildi.

İsrail Ordusu ve Hizbullah Arasındaki Çatışmalar

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında sınırda devam eden çatışmalarda, 28 Lübnanlı sivil, 134 Hizbullah mensubu, 5 İsrailli sivil ve 9 İsrail askeri hayatını kaybetti. Bu çatışmalar, bölgedeki gerilimi artırdı.

İşgal Altındaki Bölgelerde Devam Eden Saldırılar

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarının yanı sıra, işgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de İsrail güçleri ve yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırıları sonucunda 319 Filistinli hayatını kaybetti. Bu saldırılar, bölgedeki gerilimi daha da tırmandırdı.