Gazze’de 4 Günlük Geçici Ateşkes Başladı! İşte Saat Saat Bugün Yaşanacaklar

featured

İlk rehine grubu, 13 İsrailli kadın ve çocuktan oluşan grup, Türkiye saatiyle 17.00’de serbest bırakılacak ve günün ilerleyen saatlerinde Mısır’dan Gazze’ye insani yardım ulaştırılması bekleniyor. İşte geçici ateşkes sürecinde bugün yaşanacaklar.

Hamas’ın 7 Ekim sabahı başlattığı Aksa Tufanı operasyonuna betcool karşılık veren İsrail, Gazze’de 13 binden fazla Filistinli hayatını kaybetti. Kan dökülen bölgeden beklenen haber ise bugün geldi.

GAZZE’DE GEÇİCİ ATEŞKES BAŞLADI

İsrail ve Filistin arasındaki esir takası anlaşması kapsamındaki 4 betcool giriş günlük insani ara, yerel saatle 07.00’de (TSİ 08.00) başladı.

İŞTE SAAT SAAT BUGÜN YAŞANACAKLAR

Dünya, 4 gün sürecek geçici ateşkes sürecine odaklanırken, anlaşmanın detayları da ortaya çıktı. İşte günün saat saat yaşanacakları:

• İsrail ve Filistin arasında yapılan anlaşma kapsamında, ilk grup İsrailli esirler – 13 kadın ve çocuk – yerel saatle 16.00’da (TSİ 17:00) serbest bırakılacak.

• Rehineler, Refah sınır kapısına kadar Kızıl Haç tarafından eşlik edilecek. Kimlik tespit sürecinin ardından rehineler, İsrail ordusuna teslim edilecek.

• Rehineler, fiziksel ve psikolojik bakım için Tel Aviv’deki hastanelere götürülecek.

• İlk günün takasında İsrail, 39 Filistinli mahkumu serbest bırakacak. Filistinliler, Damon ve Megiddo hapishanelerinden Batı Şeria’daki Ofer hapishanesine nakledilecek ve oradan sınır kapısına götürülerek ailelerine teslim edilecekler.

• Günün ilerleyen saatlerinde Mısır’dan Gazze’ye insani yardımın ulaşması bekleniyor. Hamas, her gün Gazze’ye 200 yardım kamyonu gireceğini açıkladı.