Gazze’deki Kemal Advan Hastanesinde İsrail saldırısı

featured

Gazze Sağlık Müdürü: İsrail askerleri hastane personeline saldırdı ve yaralıları tahliye etti

Gazze Sağlık Müdürü Munir el-Berş, Beyt Lahiya’da bulunan Kemal Advan Hastanesi’nde yaşanan son durumu açıkladı. El-Berş, İsrail güçlerinin aşırı soğuk havalarda hastaneden çıkmalarını zorlaştırdığını ve sağlık personeline saldırdığını belirtti. İsrail askerleri hastanenin güney kısmını tahrip etti ve sağlık personeline baskı uyguladı. El-Berş, “İşgalci İsrail güçleri, insani bir felakete sebep oldu, Kemal Advan Hastanesini askeri bir kışlaya dönüştürdü ve sağlık personeli ile yaralıları kasıtlı olarak aşağıladı” dedi.

12 bebek yeterli beslenmeden mahrum kaldı

El-Berş, İsrail’in tahliyesini engellediği 12 bebeğin hala kuvözde su ve besin eksikliği yaşadığını belirtti. Ayrıca Filistinli sağlık yetkilisi, İsrail güçlerinin hastane ve çevresindeki ambulansları kasıtlı olarak hedef aldığını söyledi.

“Onlarca kişi diri diri gömüldü”

İsrail askerlerinin çekilmesinin ardından hastaneye giren Filistinli gazeteci Enes eş-Şerif, yaptığı açıklamada “Onlarca yerinden edilmiş kişi, hasta ve yaralı henüz hayatta iken diri diri toprağa gömüldü” ifadesini kullandı. Şerif, İsrail güçlerinin hastane bahçesinde yerinden edilmiş kişilere ait çadırları buldozerlerle yıktığını ve kedilerin hastane avlusunda cansız bedenleri kemirmeye başladığını paylaştı. Görgü tanıkları da İsrail araçlarının hastane bahçesi ve otoparkını tahrip ettiğini, hastane binasını top mermileriyle doğrudan hedef aldığını ve hastane bahçesindeki çadırlarda insanlar varken buldozerlerin yıkım yaptığını anlattı.

Ölü ve yaralıların olduğu ancak resmi bir rakamın açıklanmadığı belirtildi. İsrail ordusu, 12 Aralık’ta Gazze Şeridi’nin kuzeyinde bulunan Beyt Lahiya’daki Kemal Advan Hastanesine baskın düzenlemişti.