Giyotin Makas / Giyotin Makas Makinesi

featured

Giyotin makas makinesi, bir makas masasında yerinde tutulan malzemeyi makask için bir bıçak kullanan bir makas aletidir. Bıçak, bir hidrolik tokmakla yükseltilip alçaltılır ve farklı malzeme kalınlıklarını barındırmak için farklı yüksekliklere ayarlanabilir.

 

Giyotin makas makinesi, metal fabrikasyon atölyelerinde kullanılan en yaygın makas makinelerinden biridir. Özellikle dairesel testere veya doğrama testeresi gibi elde tutulan bir elektrikli aletle kesilemeyecek kadar kalın olan metal levhaları makask için çok uygundur.

 

Giyotin makas makineleri çeşitli boyut ve kapasitelerde gelir. Bazıları bir çalışma tezgahına sığacak kadar küçükken, diğerleri kendi özel sehpa veya masalarını gerektirecek kadar büyüktür. En büyük makineler, 4 fit genişliğe ve 1 inç kalınlığa kadar metal levhaları kesebilir.

 

Giyotin makas makinesi, önce malzemeyi kesim masasına sıkıştırarak keser. Operatör daha sonra bıçağı malzemenin üzerine indirir ve bıçağı tekrar havaya kaldıran hidrolik tokmağı etkinleştirir.

 

Bıçak yukarı doğru hareket ederken kesilen malzemeyi ayırır. Kesilen parça, sayfanın geri kalanından düşer ve masanın altındaki bir çöp kutusuna veya tepsiye takılır.

 

Kesim tamamlandığında, operatör hidrolik tokmağı serbest bırakır ve bıçağı tekrar masaya indirir. Ek kesintiler yapmak için döngü daha sonra gerektiği kadar tekrar edilebilir.

 

-Giyotin makas makineleri, diğer makas makinelerine göre çeşitli avantajlar sunar:

 

Çalıştırmaları nispeten basittir ve çok az eğitim almış acemi operatörler tarafından bile kullanılabilir.

 

-Çok yönlüdürler ve çelik, alüminyum, pirinç ve bakır gibi çeşitli malzemeleri makask için kullanılabilirler.

 

-Hızlıdırlar ve hızlı ve kolay bir şekilde birden fazla kesim yapabilirler.