Göç Politikaları Konusunda Açıklama Yapıldı

featured

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Türkiye’nin düzensiz göçmen problemine yönelik önemli adımlar attığını ve Mobil Göç Noktası uygulamasını genişleteceklerini belirtti. Uygulamanın 1 Ekim’de Bursa, Adana, İzmir ve Ankara, 1 Kasım’da ise 30 büyükşehirde hayata geçirileceğini, 1 Aralık’tan itibaren tüm Türkiye’de uygulanacağını açıkladı. Bakan Yerlikaya, 22 Eylül’e kadar 97.363 düzensiz göçmen yakalandığını, 42.875 düzensiz göçmenin deport edildiğini ve vizesi veya ikamet izni biten 105.488 yabancının ülkelerine gönderildiğini belirtti.

Bakan Yerlikaya, Mobil Göç Noktası uygulamasının pilot uygulamanın başarısının ardından genişletileceğini ve futbol müsabakaları dahil her yerde kimlik kontrolü yapılacağını ifade etti. Uygulamanın turizm ülkesi olan Türkiye’de hassas bir şekilde yürütüleceğini, yabancılarla iletişim kuracak tercüman ve göç betmoney uzmanlarının bu merkezlerde görev alacağını ekledi.

Yerlikaya, Bulgaristan İçişleri Bakanı Kalin Stoyanov’un 10 Ekim’de Türkiye’ye geleceğini, Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Dimitris Keridis’in ziyaret tarihinin henüz netleşmediğini de hatırlattı. Bakan, Türkiye, Yunanistan ve Bulgaristan arasındaki iş birliğinin karadan ve denizden düzensiz göçmen akışını kontrol altına almak için güçlendirileceğini vurguladı.

Suç ve suçlularla mücadelenin de gündemde olduğunu belirten Yerlikaya, bu konudaki detayların ilerleyen zamanlarda paylaşılacağını söyledi. Kendisi, “Suçlularla mücadele konusunda ilerleyen dönemde yapacaklarımızı duyuracağız. betmoney giriş Suçluları yakalayıp, adalete teslim edeceğiz, başka çaresi yok” ifadelerini kullandı.

Bakan Yerlikaya’nın açıklamaları, Türkiye’nin düzensiz göçle mücadele ve sınırlarını koruma konusundaki kararlılığını bir kez daha ortaya koydu.