Gölbaşı’ndaki Restoran Yangını Kontrol Altına Alındı

featured

Ankara’nın Gölbaşı ilçesindeki bir restoranın bacasında meydana gelen yangın, itfaiye ekiplerinin hızlı müdahalesi sayesinde büyümeden kontrol altına alındı.

Ankara Caddesi üzerinde bulunan ve pek çok kişi tarafından bilinen bir restoranın bacasında, sebebi henüz tespit edilemeyen bir yangın başladı. Durumun yetkililere bildirilmesi üzerine olay yerine hızla itfaiye ekipleri sevk edildi. Ekiplerin etkili ve hızlı ritimbet müdahalesi sayesinde yangın kısa süre içerisinde söndürüldü. Olayda, restoranın bacasında maddi hasar meydana geldiği belirtildi.

Yetkililer, yangının çıkış nedeninin belirlenmesi için inceleme başlattı. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

Restoranlarda Yangın Tedbirleri Kapsamında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Restoranlarımız çoğunlukla giriş katında bulunsa da, bazen lüks otellerin en üst katlarında da karşımıza çıkabiliyor. Bu tür mekanlarda yangın güvenliği, binanın konumu, restoranın ritimbet giriş yerleşimi ve ziyaretçi sayısına bağlı olarak farklılık gösterir.

Davlumbaz ve hava kanallarında zamanla birikmiş olan yağlar düzenli olarak temizlenmeli, böylece yangın riski azaltılmalıdır. Mutfakta alev alabilecek malzemelerin ocak yakınında bulundurulmaması gerekir. Restoranlarda yağ tabanlı yangınlar için özel olarak tasarlanmış K tipi yangın söndürücüler kullanılmalıdır ve bu söndürücüler ocakların erişilebilir bir mesafede olmalıdır. Kullanılan temizlik ürünleri ve kimyasalların yangına sebep olma potansiyeli olmadığından emin olunmalıdır. Unutulmamalıdır ki yağ yangınlarını söndürmek için su kullanmak tehlikeli olabilir.

Her restoranın etkili bir yangın tahliye planına sahip olması esastır. Acil çıkış kapıları ve yönlendirmeler, herkesin kolaylıkla görebileceği şekilde belirtilmelidir. Personelin yangın ve ilk yardım konusunda eğitim alması şarttır. Yangın güvenliği açısından, itfaiye tarafından belirli periyotlarla denetimler gerçekleştirilmeli ve restoranın güvenliği doğrulanmalıdır. Yangın riskinin yüksek olduğu mutfaklarda alınan bu tür önlemler, olası zararları minimuma indirebilir.