Güney Kore, Çin ve Rus uçaklarına tepki gösterdi

featured

Güney Kore Savunma Bakanlığı, KADIZ’a giren Çin ve Rus uçaklarına yanıt verdi

Güney Kore Savunma Bakanlığı, Çin ve Rus uçaklarının Kore Hava Savunma Tanımlama ve İşaretleme Bölgesi’ne (KADIZ) girmesiyle ilgili bir açıklama yaptı. Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Çin ve Rusya’nın Seul’deki askeri ataşeleriyle yapılan telefon görüşmesinde, endişelerin dile getirildiği belirtildi.

Güney Kore, uçakların girmesinden üzüntü duyduğunu belirtti

Açıklamada, Savunma Bakanlığı’nın, “hassas bölgelere izinsiz girdiği” ifade edilen uçaklar nedeniyle “üzüntü duyduğu” kaydedildi. Açıklamada ayrıca, Çin ve Rusya’ya bölgede “gerginliğe sebep olabileceği için olayın tekrarlanmaması amacıyla uygun tedbirler almaları” konusunda uyarıda bulunuldu.

Güney Kore, sınırlarına giren uçakları tespit etmişti

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı’nın yazılı açıklamasına göre, dün 2 Çin ve 4 Rus uçağının Ulleung Adası’nın kuzeyinde KADIZ’a girdiği tespit edilmişti. Açıklamada, uçakların ülkenin hava sahasını ihlal etmediği belirtilerek, Güney Kore’nin önlem amaçlı bölgeye savaş uçakları sevk ettiği bildirilmişti.

Hava Savunma ve Tanımlama Sahası hakkında bilgi

Uluslararası hukukta tanımı olmayan ve herhangi bir uluslararası otorite tarafından denetlenmeyen Hava Savunma ve Tanımlama Sahası (ADIZ) genellikle ülkeler tarafından tek taraflı olarak ilan edilmektedir. Bu saha, ülkenin tanımlı hava sahasını ihlal niyeti olmayan sivil uçakları kapsamakta olup, bölgeye giren askeri uçaklar ise potansiyel bir tehdit olarak değerlendirilerek uyarılmaktadır.