Güney ve Güney Doğu Asya’ya Özgü Cantor Kaplumbağası Tehlike Altında

featured

Portsmouth Üniversitesi Araştırmacıları Nadir Kaplumbağayı Tespit Etti

Güney ve Güney Doğu Asya’ya özgü yumuşak kabuklu kaplumbağa türü, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan hayvanlar arasında yer alıyor. Portsmouth Üniversitesi’nden araştırmacılar, Kerala’daki Chandragiri Nehri’nin kıyısında nadir görülen Cantor kaplumbağasını tespit etti. Araştırma, ilk kez bir dişi Cantor kaplumbağası ve yumurtalarının kayıt altına alınmasıyla sonuçlandı, yumurtalar daha sonra nehre bırakıldı.

Endişe Verici Durum

Portsmouth Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nden Dr. Francoise Cabada-Blanco, söz konusu türün varlığının bilim insanları ve doğal yaşam meraklıları tarafından endişe kaynağı olduğunu belirtti. Cabada-Blanco, Cantor kaplumbağasının varlığının yıllar boyunca neredeyse bir mırıltıdan ibaret olduğunu ve görülme sıklığının o kadar az olduğunu dile getirdi. Kaplumbağanın varlığı geçmişten gelen bir hayalet gibi görünüyordu.

Geleneksel Yöntemlerden Farklı Yaklaşım

Araştırmacılar, yıllar süren başarısız çalışmaların ardından Cantor kaplumbağasının yuvasını tespit etmek için geleneksel yöntemlerden farklı bir yol izledi. Dr. Cabada-Blanco, keşifte bölge halkının bilgi ve deneyimlerinden de yararlanıldığını belirtti. Tatlı sularda yaşayan Cantor kaplumbağalarının en az bir metre boyunda ve 100 kilogram ağırlığında olduğu biliniyor.