Haluk Bayraktar, Almanya’nın Eurofighter Satışını Engellemesine Tepki Gösterdi

featured

Türkiye’nin İngiltere ve İspanya’dan Avrupa Birliği yapımı 40 adet Eurofighter Typhoon savaş uçağı almasına Almanya’nın izin vermemesi gündemde büyük yer tutarken, Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar’dan dikkat çeken bir açıklama geldi.

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Almanya’nın Türkiye’nin Eurofighter Typhoon savaş uçağı almasını engellemesinin Türkiye’nin savunma ekosisteminin hızla gelişimine katkı sağlayacağını belirtti. Bayraktar, teknolojik ilerlemenin hızının insanlı jet uçaklarını kullanmanın giderek daha riskli hale getireceğini ifade etti ve yakın gelecekte muharebe sahasındaki platformların büyük ölçüde insansız sistemlere dönüşeceğine dikkat çekti.

Ayrıca Bayraktar, bu uçakların verilmemesinin, Türkiye’nin kendi Savunma Sanayi Harp Ekosistemi’ni hızla geliştirmesi için bir avantaj olacağını vurguladı. Kendi SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı) projelerini öz kaynaklarla yürüttüklerini ve bu projelerin Türkiye’nin savunma kabiliyetini artıracağını ifade etti.

Eurofighter Typhoon savaş uçağı, Avrupa Birliği yapımı çok amaçlı, çift motorlu, delta kanatlı bir avcı uçağıdır. Uçak, çeviklik ve gelişmiş elektronik sistemleriyle bilinirken, Eurojet EJ200 motorlarıyla donatılmıştır ve yüksek hız performansına sahiptir.