Hamas, Husilerin İsrail’e Gemi Geçişine Engel Olma Tehdidine Destek Verdi

featured

Hamas, Husilerin İsrail’e Karşı Tehditlerini Destekliyor

Gazze’ye Gıda ve İlaç Yardımı Engellemesi Durumunda İsrail’e Geçiş Yasaklanacak

Hamas tarafından yapılan yazılı açıklamada, Husilerin Gazze’ye gerekli gıda ve ilaç yardımının engellenmesi halinde, Kızıldeniz üzerinden geçen gemilere izin verilmeyeceği şeklindeki tehditlerine dikkat çekildi. Hamas, bu “cesur kararı” memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Arap ve İslam Ülkelerine Gazze Şeridi’ndeki Ablukayı Kırmaları Çağrısı

Açıklamada ayrıca, Gazze Şeridi’ndeki saldırılara son verilmesi için Arap ve İslam ülkelerine çağrı yapıldı. Hamas, bu ülkelerin tarihi sorumluluklarını yerine getirerek Gazze Şeridi’ndeki ablukayı kırmalarını istedi.

İsrail’in Gazze’deki Katliamları Durdurması Talep Edildi

Hamas ayrıca Arap ve İslam ülkelerinden, İsrail’in Gazze’de yaptığı katliamların durdurulması çağrısında bulundu. Bu çağrıyla betlist birlikte Husilerin tehdidi desteklenmiş oldu.

Husilerin İsrail’e Karşı Tehditleri

Yemen Husileri İsrail Gemi Geçişine Engel Olacağını Duyurdu

Yemen’deki Husilerin askeri sözcüsü Yahya Seri, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Gazze’ye gerekli gıda ve ilaç yardımının engellenmesi durumunda, Husilerin Kızıldeniz üzerinden İsrail’e giden gemilere izin vermeyeceklerini ve bunları hedef alabileceklerini belirtmişti.

Husilerin Lideri Abdulmelik el-Husi’den İsrail’e Tehdit

Husilerin lideri Abdulmelik el-Husi, Kasım ayının başlarında yaptığı televizyon konuşmasında, Kızıldeniz’de İsrail gemilerini  betlist giriş hedef alabilecekleri tehdidini dile getirmişti.

Bu tehditlerin ardından Husiler, İsrail’e yönelik füze ve insansız hava aracı saldırıları düzenlediklerini duyurmuşlardı.