Hamas ve İslami Cihad Heyetleri Tahran’da Toplandı

featured

Hamas ve İslami Cihad Heyetleri Tahran’da İran ile Görüştü

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye ve İslami Cihad Genel Sekreteri Ziyad en-Nehhale başkanlığındaki heyetler, İran’ın başkenti Tahran’da bir araya geldi. Heyetler arasında İsrail’le müzakerelerin başarılı olabilmesi için gereken şartlar ele alındı.

Hamas Açıklaması: İsrail ile Müzakereler İçin Şartlar

Hamas’ın açıklamasında, İsrail ile müzakerelerin başarılı olabilmesi için Gazze saldırılarının tamamen durması, işgal güçlerinin çekilmesi, yerinden edilenlerin evlerine dönmesi ve yardım girişlerinin kesintisiz yapılması gerektiği vurgulandı. Ayrıca, Filistin halkının Batı Şeria’daki baskınlar ve saldırılar, Kudüs ve Mescid-i Aksa’daki ihlaller karşısında İsrail ile doğrudan ve açık bir çatışma içinde olduğu belirtildi.

İslam Ümmetine Çağrı

Açıklamada, İslam ümmetine, İsrail’in işlediği katliamlara karşı öfkesini gösterme ve meşru yollarla bunlara karşı koyma çağrısı yapıldı. Ayrıca, Gazze’de halkın iradesi dışında yeni bir durum oluşturma amacıyla yapılan plan ve projelerin reddedildiği belirtildi.

Esir Takası Müzakereleri

Mossad Başkanı David Barnea liderliğindeki İsrail heyeti, Gazze’deki esirlerin serbest bırakılmasına ilişkin müzakerelerin yeni turu için 18 Mart’ta Katar’ın başkenti Doha’ya gitmişti. Ancak İsrail, Hamas’ın “aşırı talepleri” gerekçesiyle müzakereleri durdurduğunu duyurmuştu.