Hamas ve İsrail Arasındaki Müzakerelerde Son Durum

featured

Hamas, İsrail ve Arabulucular Arasında Son Gelişmeler

Hamas, Kahire’deki son müzakere turunda Mısır, Katar ve Amerika’daki arabulucuların çabaları sonucunda İsrail’in tavrının kendilerine iletilmesinin ardından açıklama yaptı. Hamas, arabulucuların gösterdiği çabayı takdir ettiğini belirtti.

Hamas’ın Tutumu ve İsrail’in İnatçı Tavrı

Açıklamada Hamas’ın, Filistin halkına yönelik saldırıyı sona erdirecek anlaşmaya önem verdiği ancak İsrail’in inatçı tavrını sürdürdüğü vurgulandı. İsrail’in Filistin halkının taleplerine olumlu yanıt vermediği ifade edildi.

Ateşkes ve Esir Takası Müzakereleri

Mısır basınında çıkan haberlere göre Gazze’deki krizin çözümü için yapılan müzakerelerde önemli aşamalar kaydedildiği belirtilmişti. Ancak İsrail basınında çelişkili haberler yer aldı.

Hamas’ın öncelikli talepleri arasında “savaşın durması, İsrail’in Gazze’den çekilmesi, yerinden edilenlerin evlerine dönmesi ve yardım girişlerinin kolaylaştırılması” yer alıyor.

Esir Takası İçin Yapılan Doğrudan Müzakereler

Mossad Başkanı David Barnea liderliğindeki İsrail heyeti ve Hamas arasında esir takası için yapılan müzakerelerin önemli aşamalara ulaştığı bilgisi basına yansımıştı. Heyette İç Güvenlik Teşkilatı Şin-Bet Direktörü ve kayıp kişiler dosyasının sorumlusu da bulunmaktaydı.