Hava Kirliliği Sergisi İstanbul’da Dikkatleri Üzerine Çekiyor

featured

Hava Kirliliğinin Toplumsal ve Ekolojik Boyutları Sergide İnceleniyor

İstanbul ve diğer büyük şehirlerdeki hava kirliliği, artan endişe yaratmaya devam ediyor. Uzmanlar, bu ölümcül tehdidi “sinsi düşman” olarak tanımlarken, sanatın toplumsal farkındalığı artırma gücü önem kazanıyor. Beyoğlu Salt’ta açılan ‘Havaya Dair’ adlı sergi, hava kirliliğinin toplumsal ve ekolojik boyutlarını ele alıyor.

Sergide Hava Kirliliği Somutlaştırılıyor

Milano merkezli disiplinlerarası tasarım stüdyosu 2050+ tarafından tasarlanan enstalasyon, Salt Beyoğlu’ndaki Forum alanında ziyaretçilere hava kirliliğini maddi, işitsel ve görsel deneyler aracılığıyla somutlaştırmayı hedefliyor. Sergide, havanın kimyasal bileşimi ve zehirliliğin farklı ölçeklerdeki yaygınlığı renkli kumaş katmanlarıyla görselleştirilerek ziyaretçilere aktarılıyor.

Hava Temizliği Evrensel Bir Hak Olarak İrdeleniyor

‘Havaya Dair’ adlı sergi, hava kirliliğinin yanı sıra bu kirliliğin yarattığı toplumsal ve politik sonuçları, yerel ve küresel izleri ve gezegen genelindeki bağlantıları ele alıyor. Temiz hava hakkının evrensel bir hak olduğunu vurgulayan sergi, kolektif eylemin önemini vurgulayarak ziyaretçileri temiz ve solunabilir bir hava için harekete geçmeye teşvik ediyor.

Sergi Ne Zaman ve Nerede Gezilebilir?

Salt Beyoğlu’ndaki Forum alanında 18 Ağustos’a kadar her gün (pazartesi hariç) ücretsiz olarak gezilebilecek olan sergiye, “Sular, Rüzgarlar, Araziler Arasında” adlı gösterim programı da eşlik edecek. İklim, ekolojik kaynaklar, yapılı çevre ve günlük pratikler arasındaki ilişkilere odaklanan seçki, günümüzün çevre sorunlarına dikkat çeken sanatçı filmlerinden oluşuyor.