Hochul, Metro İstasyonlarında Güvenliği Arttırmak İçin Plan Açıkladı

featured

Ulusal Muhafız Üyeleri ve Polis Memurları Görevlendirilecek

New York Valisi Hochul, metro istasyonlarında artan suç oranlarıyla mücadele için hazırlanan plan kapsamında 750 Ulusal Muhafız üyesi ve 250 polis memurunun istasyon girişlerinde görevlendirileceğini duyurdu. Hochul, “İşine, ailesini ziyarete ya da doktor randevusuna giden hiç kimse yanında oturan kişinin ölümcül bir silaha sahip olduğundan endişelenmemeli.” dedi.

Akıl Hastalığı Belirtileri Gösterenlerle İlgilenecek Ekipler Konuşlandırılacak

Metro sistemine ek güvenlik birimleriyle birlikte “akıl hastalığı belirtileri gösteren kişilerin dahil olduğu vakalarla ilgilenecek” ek ekiplerin de konuşlandırılacağını belirten Hochul, bölge savcılarından suçluların toplu taşıma sisteminden uzak tutulması için destek istedi. Yargıçlara da, birden fazla suç işleyenlerin New York’taki metrolara binmesini yasaklama yetkisi verecek bir yasa önerisinde bulundu.

Suç Oranlarındaki Artış Sonucunda Alınan Önlemler

Valilik, ocak ayında New York metrolarındaki suç oranlarında yüzde 45’lik bir artış yaşanmasının ardından, metroları daha güvenli hale getirmek için bu önlem paketini açıkladı. New York Polis Teşkilatı Şefi Michael Kemper, bu yıl metro sistemindeki gözaltı işlemlerinin yüzde 45 arttığını, yılın ilk iki ayında metro sisteminde 3 bin gözaltının yapıldığını ve gözaltına alınanların çoğunun birden fazla aynı suçu işlediğini belirtti.