Hurma Ağacı

featured

Hurma ağacı çok nitelikli bir bitki olarak görülüyor. Sunduğu hurma meyvelerinin hem çok sağlıklı hem de lezzetli olması hurma ağacını daha bir özel kılıyor. Birçok bitkiden farklı olan yapısı ile de oldukça merak ediliyor.

Hurma ağacı çöl iklimine uygun bir bitkidir. Sıcak ve tropikal bölgelerde yetişir. Palmiyegillerden olan hurma ağacı bu özelliğini ilk bakışta gösterir. Su ve güneşi çok severler. Tepeden bol güneş aldığında ve köklerine bol su ulaştığında çok bol meyve verirler.

Yaklaşık olarak sekiz bin yıllık geçmişe sahip olan bu bitki doğada erkek ve dişi olarak iki farklı türde bulunur. Özellik olarak aynı olan bu ağaçların çok ilginç bir konumlanma şekli vardır. Erkek hurma ağaçları 5 tane dişi hurma ağacının tam ortasında konumlanmaktadır.

Hurma ağaçları bakım ve özen isteyen ağaçlardır. Gövdeleri pürüzsüz olan bu ağaçlar oldukça dik bir yapıdadır. Boyları ortalama olarak 10 metredir. Ancak bazı bakımlı ağaçlar 30 metreye kadar uzayabilmektedir. Boylu hurma ağaçlarının gövdeleri de buna oranla kalındır. Normal boylardaki ağaçlarda gövde çapı 30 ila 40 santimetre arasında olurken 30 metreye uzanan ağaçlarda bir metre kadar bir gövde çapı görülebilir.

Hurma Ağacı Nasıl Yetiştirilir

Tek bir hurma çekirdeğinden kocaman bir hurma ağacı yetiştirildiğini biliyor muydunuz? Hurma ağaçları çok büyük ve kök salan ağaçlardır. Bu güçlü ağaçların yetiştirilmesi ise uygun koşullar sağlandığında oldukça kolaydır. Hurma ağacı nasıl yetiştirilir diye merak edenler için öncelikli olarak hurma çekirdeklerinden hurma fidanları yetiştirilir. Bir hurma fidanı yetiştirirken çekirdeğin önce ılık suda bekletilerek çimlenmesi sağlanır. Çimlenen çekirdek toprağa dikilir. Dikilmesinin ardından kısa bir süre içerisinde yaprak verdiği gözlere çarpacaktır. Bu sürenin ise tahmini 15 gün olduğu bilinmektedir.

Hurma ağacı ilk 1 yaşına kadar güneşten korunmalıdır. Yetiştirilme süreci için bu çok önemli bir bilgidir. Bir yaşından sonra hurma ağaçları için bol su ve bol güneş gerekir.

Hurma Ağacı Nerede Yetişir

Hurma ağaçlarının farklı birçok türü bulunuyor. Bu türlerin her biri farklı ülkelerde yetişebiliyor. Ancak en çok bilinen hurma çeşitleri için çöl iklimi gerekiyor. Bu nedenle halk arasında Arabistan hurması olarak bilinmektedir. Çünkü en çok o bölgelerde yetişmektedir. Orta doğu hurma yetiştiriciliği konusunda en önde olan bölgedir. Soğuktan çok hızla etkilenen hurma ağaçları için tek gereklilik sıcak havadır.

Türkiye’de Hurma Ağacı Yetişir Mi

Ülkemiz farklı bölgelerde farklı hava koşullarına sahiptir. Soğuk hava hurma yetiştiriciliği için uygun değildir. Bu nedenle ülkemizin her bölgesinde hurma yetişmesi mümkün değildir.

Yine farklı hurma türleri için farklı iklim koşulları gerekir. Ülkemizde Akdeniz ve Ege bölgesinde bazı hurma türleri yetiştirilir. Özellikle Adana ve Antalya gibi kış mevsimlerinin çok ılıman olduğu illerimizde hurma yetiştiriciliği yapılır.

Hurma Ağacı Kaç Yılda Meyve Verir

Hurma ağacının meyve verebilmesi için öncelikli olarak ağacın büyümesi ve olgunlaşma evresinin başlaması gerekir. 8 yaşına gelen hurma ağaçları artık meyve verebilecek düzeyde demektir. Bu yaştan itibaren 60 yaşına gelene kadar hurma ağaçlarından meyve alınır. Elbette bol meyve alabilmek için uygun koşulların bulunması ve ağaç bakımlarının iyi yapılıyor olması gerekir.

Hurma ağacından her yıl meyve alınır. Özellikle 15 ile 40 yaş arası hurma ağaçlarının verimlilikleri çok yüksektir. 60 yaşına kadar düzenli olarak meyve vereye devam eder. Ve 60 yaşından sonra ya tamamen meyve vermesi kesilir ya da çok az meyve verir hale gelir.

Rüyada Hurma Ağacı Görmek

hurma ağacı çok hayırlı bir bitkidir. Bu nedenle rüyada hurma ağacı görmek her zaman iyi olarak yorumlanır. Rüyada hurma ağacı görmek rüya tabirlerine göre alim bir kimseye işarettir. Aynı zamanda uzun bir ömre, evlenmeye, evlada ve mala işaret etmektedir. Bir rüyada birden çok hurma ağacının olduğunu görmek makamında yükseleceği anlamına gelir. Hurma ağacını silkelediğini ve üzerine hurmaların döküldüğünü görmek sıkıntıda ise bolluk ve berekete kavuşacağı anlamına gelir. Mevsiminde hurma ağacından hurma toplamak ise rüya sahibinin zengin, hayırlı, bereketli ve şerefli bir kadınla evleneceğine işaret eder. Hurma ağacını kesmek ise evladını kaybedecek anlamına gelir.