Husiler, ABD ve İngiltere’ye Karşı Sert Açıklamalar Yaptı

featured

Abdulmelik el-Husi’nin Açıklamaları

El Mesirah Televizyonu, Husilerin lideri Abdulmelik el-Husi’nin ABD ve İngiltere’ye yönelik sert açıklamalarını yayınladı. El-Husi, son bir haftada Yemen’e 13 saldırı düzenlendiğini belirterek, bu saldırıları başarısız olarak nitelendirdi.

Husilerin Tepkisi

Husiler, ABD ve İngiltere’nin Yemen’e yönelik saldırılarının, Husilere bağlı Yemen silahlı kuvvetlerinin gücünü kısıtlayamayacağını ve Yemen’in Filistin halkını destekleme kararını etkilemeyeceğini vurguladı. İran destekli Husiler, Gazze’deki saldırılara karşı İsrailli gemilere saldırılar düzenlediklerini belirtti.

Uluslararası Tepkiler

ABD, deniz ticareti güvenliği endişesiyle çok uluslu deniz görev gücü oluşturma kararı aldı. “Refah Muhafızı Operasyonu” adı verilen bu güç, Husi güçlerine karşı önlem almayı hedefliyor. Husiler ise ABD ve İngiltere gemilerini hedef aldıklarını açıkladı.

Deniz Ticareti Endişesi

Husilerin Yemen açıklarında gerçekleştirdiği saldırılar nedeniyle birçok gemicilik şirketi, Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldı. Uluslararası toplum, Husilerin bu eylemlerine karşı tedbirler almaya devam ediyor.