Hz. İsa’nın Doğum Yeri Beytüllahim’deki Papazın Çağrısı

featured

Beytüllahim Papazı Isaac, Noel Vaazında İsrail’e Sert Sözlerle Yüklendi

Batı Şeria’daki Beytüllahim kentinde görev yapan papaz Isaac, Noel vaazında yaptığı konuşmada İsrail’e yönelik sert eleştirilerde bulundu. Vaazı dünya çapında yankı uyandıran Isaac, özellikle Gazze’deki olayları destekleyen kilise ve hükümetlere mesaj gönderdi.

Müslüman ve Yahudi Liderlerden Destek

Isaac, Noel vaazının ardından birçok Müslüman ve Yahudi dini liderin kendisiyle iletişime geçtiğini ve çağrısını desteklediğini belirtti. Aynı zorlukları yaşadıklarını vurgulayan Isaac, tüm Filistinlilerin işgal altında olduğunu ifade etti.

Politik Bir Çatışma

İsrail’deki hükümet değişikliğiyle birlikte Filistin’deki Hristiyan ruhban ve kutsal mekanlara yapılan saldırıların arttığını söyleyen Isaac, bu durumun politik bir çatışma olduğunu ve toprakların sömürülmesine karşı olduklarını vurguladı. Yahudilerle bir sorunlarının olmadığını belirtti.

Noel Kutlamalarının İptali

Beytüllahim kiliselerinin Noel kutlamalarını iptal etmesine değinen Isaac, soykırımın sona ermeden hayatın normale dönemeyeceğini belirtti. İsrailli yetkililerin tüm Filistin yerleşimlerini kuşatma altına aldığından bahsederek, bölgedeki Hristiyan ailenin zor durumda olduğunu dile getirdi.

Baskı Yapılması Gerektiği

İsrail’in Gazze’ye yönelik politikalarına Batılı hükümetlerin yeterince baskı yapmadığını savunan Isaac, İsrail’in Ukrayna’daki elektrik hattını kestiğinde savaş suçu sayıldığını ancak kendi eylemlerinin kendini müdafaa olarak kabul edildiğini örnek gösterdi. Isaac, tüm Hristiyanları İsrail karşısında durmaya ve baskı yapmaya çağırdı.

Isaac, sözlerini “Bazı Hristiyanlar tarafsız kalmayı seçiyor. Sessiz kalan zulmü destekler” şeklinde noktaladı.