Iğdır’ın Tuz Dağı’ndaki Kazı Çalışmaları Tuz Terapi Merkezi’ne Dönüştü

featured

Iğdır’ın Tuz Dağı’nda Tuz Terapi Merkezi

Iğdır’ın Tuzluca ilçesinde bulunan Tuz Dağı içinde gerçekleştirilen kazı çalışmaları, Iğdır Valiliği tarafından Tuz Terapi Merkezi’ne dönüştürüldü. Tuzdan oluşan duvarları, tavanı ve tabanıyla hizmete sunulan merkez, ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.

Yoğun Ziyaretçi Akını

Valilik tarafından yapılan çevre düzenlemesi ve ışıklandırmanın ardından Tuz Terapi Merkezi, kısa sürede ülke çapında tanındı. Hem yerli hem de yabancı ziyaretçilerin ilgisini çeken merkez, kış aylarında da ziyaretçi akınına uğruyor. Açıldığı 2022 yılından bu yana 310 bin ziyaretçiyi ağırlayan merkez, bölge turizmine de önemli katkı sağlıyor.

Ziyaretçilerin Etkileyici Deneyimleri

Bir ziyaretçi olan Lale Temelkuran, Tuz Dağı’nı görünce şaşkınlığını belirterek, “Memleketimizde böyle bir yer olduğunu bilmiyordum. Dünya için görülmesi gereken bir yer diye düşünüyorum” dedi. Diğer ziyaretçi Selma Yüksel ise mağarayı “Bambaşka bir dünyaya girdik” diyerek anlattı. Teknolojinin ulaşamadığı bu yerdeki güzellikleri paylaşarak diğer ülkelerin de bu değeri görmesini istediklerini belirtti.