İkinci El Araç Piyasasındaki Düşüş, Oto Ekspertiz Sektörünü Vurdu

featured

İkinci el araç piyasasındaki fiyat düşüşü, Türkiye’de araç alım-satım işlemlerini beklemeye alan vatandaşlar arasında yaygınlaşırken, bu düşüş oto ekspertiz sektörünü de olumsuz etkiliyor. İkinci el araçlarda yaşanan fiyat düşüşü, insanların araç alımı konusunda temkinli davranmalarına yol açtı ve oto ekspertiz yaptırmaya gelen araç sayılarında yarıdan fazla bir azalma yaşanıyor.

İzmir’in Gaziemir ilçesinde bulunan oto ekspertiz işletmecileri, ikinci el araç fiyatlarının bir süre daha düşüşte olacağını öngörüyor. Ekspertiz yaptırmaya gelen araç favorisen sayısındaki azalma, bu sektörü de etkiliyor. Araç alım-satım işlemlerinin beklenmeye alındığı bir dönemde, oto ekspertiz işletmecileri işlerinin yarı yarıya düştüğünü ifade ediyorlar.

Bir oto ekspertiz sahibi olan Önder Akın, ikinci el araç fiyatlarının düşüş yaşadığını ve bu nedenle işlerinin azaldığını belirtti. Ekspertiz yaptırmak isteyen kişilerin sayısında düşüş olduğunu dile getiren Akın, özellikle araç alım-satımında ekspertiz yapılmasının riski favorisen giriş azalttığını söyledi.

Oto ekspertiz teknisyeni Ömer Gökmen, araç fiyatlarındaki düşüşün işlerini de etkilediğini ifade etti. Gökmen, insanların araç alımı sırasında ekspertiz yaptırmaktan kaçınmadığını belirtti ve ekspertiz hizmetlerinin araç alımında önemli olduğunu vurguladı.

Araç alımı yapmadan önce ekspertiz yaptırmayı tercih eden vatandaşlardan Saddam Kumral, ekspertizlerin araçların kaporta ve motor durumunu kontrol ettiğini ve bu nedenle önemli olduğunu ifade etti. Araç fiyatlarının dalgalı olduğunu ve alım-satım işlemlerini dikkatli bir şekilde takip ettiklerini belirten Kumral, fiyatların düşmesini beklediklerini dile getirdi.

Uğur Demirci ise önümüzdeki günlerde ekspertiz taleplerinin artacağına inandığını söyledi. İkinci el araç piyasasının daralmasına rağmen, bu sektörün önümüzdeki dönemde hareketleneceğini öngördü.

İkinci el araç piyasasındaki düşüşün ne kadar süreceği ve fiyatların ne zaman toparlanacağı belirsizliğini koruyor. Vatandaşlar, fiyatların daha da düşmesini beklemekle birlikte, piyasadaki gelişmeleri yakından takip ediyorlar.