İngiltere Başbakanı Zorunlu Askerlik Planını Açıkladı

featured

Rishi Sunak’ın Erken Seçimdeki Taahhüdü

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, erken seçimde Muhafazakarların zafer kazanması durumunda zorunlu askerliğin geri getirileceğini açıkladı. Sunak, İngiliz Mail on Sunday’e yazdığı makalede, seçimden zaferle ayrılması durumunda 18 yaşındaki herkesin zorunlu askerlik görevine başlaması için çalışacağını belirtti.

Zorunlu Askerlik Planı Detayları

Sunak’ın planına göre gençler, silahlı kuvvetlerde bir yıl görev alacak ya da polis, sağlık hizmetleri gibi kurumlarda gönüllü olarak çalışacak. Bu modelin Avrupa genelinde uygulandığı belirtilirken Sunak, gençlere bu programın hayatlarını değiştirecek fırsatlar sunduğunu ifade etti.

Zorunlu askerlik görevinin 12 ay olarak belirlendiği tasarıya göre, gönüllü çalışmak isteyenler ise ayda bir hafta sonu görevlerini yerine getirecekler. Sunak, iki kızının da bu görevi yapmasını dört gözle beklediğini ve gençlerin bunu ödüllendirici bir deneyim olarak göreceklerini belirtti.

Analizler ve Beklentiler

İngiliz medyası, İngiltere Başbakanlık Ofisi’nin yaptığı analizleri yayınlayarak, 18 yaşındaki gençlerin sadece yüzde 10’unun zorunlu askerlik görevini yapmayı düşündüğünü de aktardı.

Sunak, İngiliz vatandaşı olmanın pasaport kontrolünden çok daha fazlası olduğunu vurgularken, gençlerin bu görev sayesinde önemli deneyimler kazanacaklarını, topluma faydalı olacaklarını ve kendilerini geliştireceklerini ifade etti.