İngiltere Merkez Bankası Politika Faizini Sabit Tutma Kararı Aldı

featured

PPK Üyeleri Oy Çokluğuyla Politika Faizinde Değişiklik Yapmama Kararı Aldı

İngiltere Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında, politika faizinin sabit tutulması kararı oy çokluğuyla alındı. Üyelerin 6’sı faiz oranının sabit tutulmasını desteklerken, 3 üye faiz oranının 25 baz puan artırılması gerektiğini belirtti.

Politika Faizi Uzun Vadede Yüzde 4,25’e Düşürülecek

Tutanaklarda, Bankanın gelecek dönemde politika faizini yüzde 5,25’te tutmayı ve 2026 sonunda ise kademeli olarak yüzde 4,25’e düşürmeyi planladığı ifade edildi. Ayrıca, geçiş döneminde ekonominin yatay seyredeceği ve ilerleyen dönemlerde gevşeme yaşanacağı öngörüldü.

Enflasyon Hedefe Ulaşacak Ancak Daha Sonra Düşecek

Tutanaklarda, enflasyonun 2025 sonunda yüzde 2’lik hedefe geri döneceği ancak daha sonra hedefin altına düşeceği tahmin edildi. Ayrıca, çekirdek enflasyonunun mevcut seviyede seyredeceği ve hizmet sektörü enflasyonunun baz etkisiyle geçici olarak yükseleceği belirtildi.

Ekonomi Büyümeye Devam Edecek, Küresel Talep Azalıyor

İngiliz ekonomisinin bu yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 0,5 büyüme kaydetmesi bekleniyor. Tutanaklarda ayrıca, gelişen ekonomiler arasındaki büyüme oranlarında ayrışmanın arttığı vurgulandı. Küresel talebin azalması nedeniyle Brent petrol fiyatlarının da düştüğü belirtildi.

Enflasyonla Mücadele Devam Ediyor

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ekimde yıllık bazda yüzde 4,6 artış göstermişti. İngiltere Merkez Bankası ise enflasyonu yüzde 2’ye çekmeyi hedefliyor. Politika faizinin sabit tutulmasıyla enflasyondaki artışın kontrol altında tutulması amaçlanıyor.