İngiltere’de Lupus Hastalarının Rüya ve Hallüsinasyon Deneyimleri Araştırıldı

featured

Cambridge Üniversitesi ve King’s College London’dan Araştırmacılar

İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi ve King’s College London’daki araştırmacılar, lupus hastalarının rüya ve hallüsinasyon deneyimlerini araştırdı.

Lupus Hastalarının Rüya ve Hallüsinasyon Deneyimleri

Araştırmacılar, lupus tanılı hastaların beşte üçünün kabuslar yüzünden uykularının bozulduğunu, üçte birinin bu durumun hastalığın başlangıcından bir yıl önce ortaya çıktığını belirtti. Dört hastadan biri halüsinasyon gördüğünü bildirirken, bunların %85’inde semptomun hastalığın başlangıcına kadar veya daha sonra ortaya çıktığı tespit edildi.

Hastaların Rüya ve Hallüsinasyon Tanımları

Hastalar, rüyalarını genellikle “canlı ve üzücü” olarak tanımladı ve içerdikleri unsurlar arasında saldırıya uğramayı, tuzağa düşürülmeyi, ezilmeyi veya düşmeyi saydı. Bazı lupus hastaları, kabuslarını “korkunç, cinayet gibi, insanların derilerinin dökülmesi gibi” olarak nitelendirdi.

Bir hasta, kabuslarını “korkutucu olmayan, tıpkı bir rüya görmüş gibi ama yine de uyanık olduğunuzu hissettiğiniz” şeklinde tanımladı. Kendini “Alice Harikalar Diyarı’nda gibi hissettiğini” ifade etti.

Araştırmadan Çıkan Sonuçlar

Araştırmacılar, hastalardan ve uzmanlardan lupus ve diğer kronik inflamatuar otoimmün bozukluklarla ilgili semptomları değerlendirdi. Bazı lupus hastalarına yanlış akıl sağlığı sorunları teşhisi konulduğu da belirtildi.

Cambridge Üniversitesi’nden baş yazar Dr. Melanie Sloan, hastaların ve doktorların otoimmün hastalıkların akıl sağlığı ve nörolojik semptomlarıyla ilişkili olabileceğini fark etmeleri gerektiğini vurguladı. Uzmanlar arasında, kabuslar ve hallüsinasyonların hastalık belirtileri olarak kabul edilmesinin erken teşhis için önemli olduğu konusunda genel bir görüş birliği olduğu belirtildi.