İsa Şükürov Kimdir?

featured

 

Azerbaycanlı gazeteci Cengiz Ehtibaroglu her defasında kendi ülkesinin  tanınmış kişilerini Türkyede okuyucularıyla tanıştırıyor.

Cingiz Etibaroglu bu defakı tanıtımda ülkesinin sevilen televizyon sunucusu İsa Şükürovdan yazdı

İsa Haydar oğlu Şukurov, 31 Ağustos 1985’te Azerbaycan SSC’nin başkenti Bakü’de doğdu.

Babası Haydar Şukurov, 30-35 yıl ağırlıklı olarak ticaretle uğraşan küçük bir girişimciydi.  Annesi Şukurova Gülnar İsa 35 yıl öğretmenlik yaptı.  2017’de kanserden öldü.

2003 yılında Isa Shukurov, 157 numaralı ortaokuldan mükemmel notlarla mezun oldu.

Aynı yıl Bakü Devlet Üniversitesi’ne girdi.  2007 yılında yayıncılık ve editörlük alanında lisans derecesi ile mezun olan İsa Shukurov, o yıl aynı uzmanlık alanında yüksek puanla yüksek lisans derecesine girdi.  2010 yılında onur derecesi ile yüksek lisans derecesi aldı.

2011 yılından itibaren ANS TV kanalında sunucu olarak gazeteciliğe başlamıştır.

2007 yılında ilk iş yeri OJSC “Parabank” oldu.  3 yıl bankada çalıştı.  Başarılı bankacılık deneyimine sahip olan İsa, 3 yıl içerisinde şube muhasebecisi pozisyonuna kadar yükselmiştir.  Daha sonra bankacılık sektöründen uzaklaşan İsa Şukurov, ANS TV kanalında çalışmaya başlamıştır.

Bunun için 2011 yılında ANS TV kanalındaki sınavları geçerek ANS Amerikan Gazetecilik Akademisi’nden mezun oldu.  Bu akademide Mirshahin Agayev, Vahid Mustafayev ve Sevinj Osmangizi ile çalıştı.

ANS’de çalışırken siyah bir adam kılığında yayına girdi.  Bununla insanları hoşgörüye davet etmiştir.

Aynı yıl ANS TV kanalında “Salam, Azerbaycan” sabah programının sunucusu olarak çalışmaya başladı.  2012’den beri 3 saatlik sabah şovunun proje yöneticisidir.

2013-2017 yıllarında Azerbaycan Cumhuriyeti Halk Sanatçısı Aygün Kazımova’nın basın sekreterliğini yaptı. Skandal bir şekilde ayrıldılar.

Aygün Kazımova’dan sonra hiçbir şarkıcıyla basın sekreteri olarak çalışma tekliflerini kabul etmedi.

2013 yılından itibaren ANS TV kanalında Showbiz ve Showman programlarının editörlüğünü yapmaktadır.  Aynı zamanda “Showbiz+” programının proje yöneticisi ve sunucusuydu.

2014 yılından itibaren kendi başvurusu ile ANS TV kanalından istifa etmiştir.

2014 yılından beri Publika.az sitesinde şov yazarı olarak çalışmaktadır.

2015 yılında ATV’de yayınlanan “Bakü zamanı” programının proje editörlüğünü yaptı.

Aynı yıl ANS TV kanalında işe döndü.  2017 yılında ANS TV kanalının kapatılmasının ardından ARB TV kanalında gazetecilik faaliyetlerine devam etmiştir.  Bir yıl sonra ise “Haberleri Göster” adlı hafta içi 5 günlük bir programla ekranlarda yer aldı. Halen “Show News” programının proje yöneticisi ve sunucusudur.

3 Mart 2018 tarihinden beri faaliyet gösteren ShowNews.az sitesinin kurucusu ve yazı işleri müdürüdür.  “Instagram” sosyal ağında oluşturulan “Haberleri Göster” sayfası, ülkedeki en güncel ve en büyük sayfalardan biridir.

Genc ve yakışıklı  sunucuya hayatda başarılar diliyoruz.

Azerbaycanlı yazar   Çingiz Quliyev