İşikava Eyaletinde Depremler Sonucu Ölü Sayısı 180’e Yükseldi

featured

180 Kişi Hayatını Kaybetti

İşikava Eyalet Valiliği, ocak ayının ilk haftasında meydana gelen bir dizi depremde ölenlerin sayısının 180’e çıktığını duyurdu. Bu büyük kayıp, bölgedeki depremin etkisini gösteriyor.

Binlerce Kişi Tahliye Edildi

Eyalet genelinde 28 binden fazla kişi tahliye edildi ve güvenli bölgelerde konaklamaya başladı. Ancak, deprem nedeniyle kapanan yollar yüzünden, yaklaşık 3 bin 300 kişi mahsur kaldı ve kurtarma ekipleri onları kurtarmak için çaba harcıyor.

Okulların Bir Kısmı Hasar Gördü

Deprem sonucunda, İşikava’da bulunan 80’den fazla okulda dersler başlamadı. Bu okulların da depremden etkilendiği bildirildi. Restorasyon çalışmaları yapılıncaya kadar öğrenciler, başka okullarda eğitimlerine devam edecek.

2023 Yılı İçin Restorasyon Fonu Ayrılacak

Japonya Başbakanı Kişida Fumio ve kabinesi, bölgenin restorasyonu için 2023 mali yılı rezerv fonlarından 4,7 milyar yen (33 milyon dolar) ayırma kararı aldı. Bu fon, İşikava’nın yeniden yapılanması için kullanılacak.

Çok Sayıda Deprem Kaydedildi

Japonya Meteoroloji Ajansı’na göre, 1-5 Ocak tarihleri arasında İşikava’nın Noto Yarımadası ve açıklarında büyüklükleri 5 ile 7 arasında değişen birçok deprem meydana geldi. Bu da bölgenin deprem riskinin devam ettiğini gösteriyor.