İspanya’da Yangın Faciası 3 Çocuk Hayatını Kaybetti

featured

İspanya’nın tarihi kentlerinden biri olan Vigo, dün gece yaşanan yangın faciasıyla sarsıldı. Kuzeybatı İspanya’da bulunan bu şirin kentte, bir apartmanın alev alması sonucu büyük bir tragedi yaşandı. Belediye yetkilileri, kent sakinlerini derin bir üzüntüye boğan bu olay hakkında açıklamalarda bulundu.

Yangın, gece saatlerinde henüz bilinmeyen bir nedenle çıktı. Alevler kısa sürede tüm binayı sararken, içerideki sakinler panikle evlerinden çıkmaya çalıştı. Yangına ilk müdahaleyi komşu binalardan gelenler ve o sırada sokakta olanlar yaptı. Ancak alevlerin şiddeti, insanların müdahalesine rağmen yangını kontrol altına almalarını zorlaştırdı.

Belediye yetkililerinin yaptığı ilk açıklamaya göre, yangında 3’ü 9-14 yaşları arasında değişen çocuk toplam 4 kişi hayatını kaybetti. Bu acı haber, kent sakinlerini derinden yaraladı.

Olay yerine intikal eden itfaiye ekipleri, yangını söndürmek için büyük çaba sarf etti. Yangında binadan tahliye edilen 9 kişi ise hemen hastaneye kaldırıldı. Yaralılardan 3’ünün durumunun ağır olduğu ve hayati tehlikelerinin bulunduğu belirtildi.

Vigo Belediyesi, bu elim olayın yarattığı derin üzüntü sebebiyle kentte 3 günlük yas ilan ettiğini duyurdu. Yangının neden çıktığına dair henüz resmi bir açıklama yapılmamış olsa da, olayla ilgili geniş çaplı bir soruşturma başlatıldı. Olayın ardından bölgeye akın eden Vigo sakinleri, yaşanan bu faciaya nasıl bir tepki verecekleri ve nasıl bir dayanışma içerisinde olacakları konusunda beklenen açıklamaları yapacaklar.