İsrail Güçleri Şubatta Batı Şeria’da 51 Yapıyı Yıktı

featured

İsrail Güçleri 31 Yıkım Operasyonu Gerçekleştirdi

Filistin Kurtuluş Örgütüne (FKÖ) bağlı Ayrım Duvarı ve Yahudi Yerleşim Birimleriyle Mücadele Konseyi’nin yayımladığı aylık rapora göre, İsrail güçleri şubatta Batı Şeria’nın çeşitli bölgelerinde 31 yıkım operasyonu gerçekleştirdi. Ayrıca, 34 adrese de yıkım ihbarı gönderildi.

Yıkımların Çoğu Kudüs ve Batı Şeria’da Gerçekleşti

Şubat ayında gerçekleştirilen yıkım operasyonlarında 15’i kırsal bölgede olmak üzere toplam 51 yapı yıkıldı. Yıkımların çoğu Kudüs’ün yanı sıra Batı Şeria’nın Beytüllahim ve El Halil kentlerinde gerçekleştirildi. Rapora göre, Filistinlilere ait evler ve yapılar yıkılarak yok edildi.

Yahudi Yerleşimcilerin Filistinlilere 1195 Saldırı Düzenlediği Belirtildi

Raporda ayrıca, yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin şubat ayı boyunca işgal altındaki Batı Şeria’da Filistinlilere karşı 1195 saldırı düzenlediği belirtildi. Bu saldırılar daha çok “Filistin köylerine silahlı baskınlar düzenleme, Filistinlilere ve mülklerine ateş açma şeklinde” gerçekleştirildi.

İsrail Basın Özgürlüğünü İhlal Etti

Filistin Kalkınma, Özgürlükler ve Medya Merkezi (MADA) tarafından yayımlanan rapora göre, İsrail’in Gazze Şeridi ile işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te 47 ayrı olayda basın özgürlüğünü ihlal ettiği kaydedildi. Raporda, İsrail güçlerinin şubat ayında Gazze Şeridi’nde 10 gazeteciyi öldürdüğüne dikkat çekilirken, basın mensuplarına yönelik ihlallerin darp, taciz, alıkoyma, gözaltı, haber takibini engelleme şeklinde gerçekleştirildiği vurgulandı.