İsrail, Kerem Şalom Sınır Kapısı’nı Yardımlar İçin Açtı

featured

ABD ve Dünya Sağlık Örgütü Kararı Memnuniyetle Karşıladı

İsrail Başbakanlık Ofisi, insani yardımların girişi için İsrail ile Gazze Şeridi arasındaki Kerem Şalom Sınır Kapısı’nın açılmasına karar verdiğini duyurdu. Bu karar, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan tarafından “önemli bir adım” olarak nitelendirildi ve memnuniyetle karşılandı. Sullivan, Kapının açılmasının trafik sıkışıklığını hafifleteceğini ve insani yardımın dağıtımını kolaylaştıracağını umduğunu belirtti. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) de kapının açılmasını “iyi haber” olarak değerlendirdi.

Karar, 7 Ekim’den Sonra İlk Kez Yardım Girişi İçin İzin Verildi

Tel Aviv yönetimi, bu kararıyla birlikte Kerem Şalom Sınır Kapısı’nın Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları başlattığı 7 Ekim’den bu yana ilk kez yardım girişi için açılmasına izin vermiş oldu. Kapı, 7 Ekim saldırılarının ardından kapatılmış ve insani yardımlar yalnızca Gazze Şeridi-Mısır sınırındaki Refah Sınır Kapısı üzerinden yapılmaktaydı. Ancak İsrail Savunma Kuvvetleri, insani yardım teslimatını hızlandırmak amacıyla Kerem Şalom Sınır Kapısı’nda tırların incelenmeye başlandığını duyurmuştu. Denetlenen yardım tırları daha sonra Refah Sınır Kapısı üzerinden Gazze Şeridi’ne giriş yapmaktadır.

ABD ve Diğer Ülkelerin Çağrıları Sonuç Verdi

ABD Başkanı Joe Biden yönetimi ve birçok ülke, İsrail’e Kerem Şalom Sınır Kapısı’nı açması için çağrıda bulunmuştu. Bu çağrılar sonucunda İsrail yetkilileri, Kerem Şalom Sınır Kapısı’nı Gazze’ye giren yardım tırı sayısını artırmak için kullanacaklarını açıklamışlardı. Ancak insani yardım girişinin olmayacağı belirtilmişti. İsrail’in bu kararı, uluslararası toplum ve yardım kuruluşları tarafından olumlu bir şekilde karşılanmıştır.