İsrail Ordusu Gazze Şeridi’nde Saldırılarını Sürdürüyor

featured

En Az 4 Filistinli Hayatını Kaybetti

Filistin haber ajansı WAFA’nın bildirdiğine göre, İsrail ordusu Gazze Şeridi’nin Han Yunus kentinde el-Kazımi ailesine ait bir eve düzenlediği saldırıda en az 4 Filistinli hayatını kaybetti ve birçok kişi yaralandı. İsrail güçleri ayrıca Han Yunus’un çeşitli bölgelerine hava saldırıları ve top atışları gerçekleştirdi.

Şehirdeki Hastaneler ve Sivil Altyapı Hedef Alınıyor

İsrail güçlerinin Han Yunus’un güneyindeki Kayzan en-Naccar bölgesine beyaz fosfor bombası attığı ve Refah’ın doğusundaki Şehit Ebu Yusuf en-Naccar Hastanesi yakınlarında saldırılar düzenlediği doğrulandı. İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları sonucunda binlerce Filistinli öldü, on binlerce kişi yaralandı. Halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları da hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

Çatışmalarda İsrailli ve Filistinli Kayıplar

İsrail’in Gazze’yi işgal etmesinden bu yana çıkan çatışmalarda en az 529 İsrail askeri hayatını kaybetti. Öte yandan, İsrail güçleri ile Hizbullah arasında sınırda devam eden çatışmalarda ise 162 Hizbullah mensubu ve 10 İsrail askeri hayatını kaybetti.

İsrail ve Filistin Arasında Esir Değişimi

24 Kasım 2023’te başlayan “insani ara” sürecinde 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Ancak İsrail hala binlerce Filistinliyi alıkoymaya devam ediyor.

İşgal Altındaki Bölgelerde de Saldırılar Devam Ediyor

İsrail güçleri ile yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki saldırılarında ise 368 Filistinli hayatını kaybetti.