İsrail’e 200’üncü kargo uçağı ulaştı

featured

Amerika Birleşik Devletleri’nden İsrail’e askeri teçhizat sevkiyatı

İsrail Savunma Bakanlığı, ABD’den İsrail ordusu için askeri teçhizat taşıyan 200’üncü kargo uçağının ülkeye ulaştığını duyurdu. ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı ABD Tedarik Misyonu’nun çabalarıyla gerçekleşen sevkiyatların büyük önem taşıdığı belirtildi. Bu sevkiyatlar arasında zırhlı araçlar, silahlar, kişisel koruyucu ekipmanlar, tıbbi malzemeler ve mühimmat bulunuyor.

ABD’den İsrail’e güvenlik paketi

ABD’de Demokratlar tarafından sunulan ulusal güvenlik paketi, İsrail ve Ukrayna’ya yardım içeriyor. Pakete göre, İsrail’e 10,6 milyar dolar yardım öngörülüyor. Bu yardımın bir kısmı füze savunma kabiliyetlerinin artırılması ve “Demir Işın” hava savunma sisteminin geliştirilmesi için ayrılacak.

İsrail’in Gazze’yi işgalinde son durum

Hamas’ın İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail’in Filistinlilere ve kutsal değerlere yönelik ihlallerine karşılık vermek amacıyla 7 Ekim’de kapsamlı saldırılar düzenledi. İsrail ordusu ise Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail’in saldırılarında 1200’den fazla İsrailli hayatını kaybetti ve 5 binden fazla kişi yaralandı. Gazze Şeridi’nde ise 7 bin 112’si çocuk ve 4 bin 885’i kadın olmak üzere toplamda 16 bin 248 Filistinli öldü. Batı Şeria ve Kudüs’te ise 263 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ile Hamas arasındaki esir takası mutabakatı

İsrail ile Hamas arasında varılan esir takası mutabakatı çerçevesinde, Gazze Şeridi’nden 81 İsrailli esir serbest bırakıldı. Bu mutabakatın ardından İsrail ordusu saldırılarına yeniden başladı.