İsrail’in Madrid Büyükelçiliği Önünde Soykırımı Protesto

featured

Katolik ve Evanjelik Derneklerden Gösteri

İsrail’in Madrid Büyükelçiliği binası önünde toplanan Katolik ve Evanjelik derneklerin temsilcileri, “İnsanlık adına, soykırımı durdurun” başlığı altında gösteri düzenledi.

Filistin’e Destek ve İsrail Kınama

Protestoya destek veren kalabalık, Filistin’e destek veren ve İsrail’i kınayan pankartlar açarak, “İsrail’e boykot”, “Bu bir savaş değil, soykırım”, “Katil İsrail”, “Özgür Filistin” ve “Adalet” şeklinde sloganlar attı.

Din Adamlarından Barış Çağrısı

Katolik din adamı Nicase Theron, yaptığı açıklamada, “Gerek insan olmanın gerekse Hristiyan olmanın bir gerekliliği olarak, barış talep ettiğimiz bu eyleme katılıyoruz. Adalete, uzlaşıya dayalı bir barış. Aynı zamanda uzun yıllardır acı çeken ve çekmeye devam eden, katliama uğrayan Filistin halkına desteğe dayalı bir barış” dedi. Theron, “İnsanlık adına bu katliam durdurulsun, durdurun” dedi.

Protestoya Katılanların Tepkisi

Protestoya katılan İspanyollardan Margarita Jimenez, “Çocukları, kadınları öldürüyorlar, hastaneleri bombalıyorlar, insani yardımın girişine izin vermiyorlar. Bu katliam değil de nedir?” diye konuştu. Jimenez, “Ben dindar bir Hristiyan’ım. Bu kadar fazla kişinin öldürülmesine izin verilemez. Yeri göğü bombalıyorlar. Ayrıca ABD’nin halen İsrail’i desteklemeye devam etmesi ve Avrupa Birliğinin de sessiz kalıp suç ortağı olması anlaşılabilir gibi değil. Biz ne zaman böyle olduk? Nasıl böyle bir duruma tahammül gösterir olduk? Hiçbir şey yapmıyoruz. Bu anlaşılmaz bir şey.” dedi.