İstanbul Devlet Opera ve Balesi Sanatçısı Aslı Ayan, Köpeği İçin Mahkemede Zafer Kazandı

featured

Aslı Ayan ve ‘Lui’ İsimli Köpeğin Hikayesi

İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçısı Aslı Ayan, 5 yıl önce Antalya’da yaşadığı dönemde H.A.G. ile tanıştı. H.A.G., iş yoğunluğu ve sağlık problemleri nedeniyle Pomeranian cinsi ‘Lui’ isimli köpeğini Aslı Ayan’a verdi. Ayan, ‘Lui’nin sağlık kontrolleri ve bakımlarını tamamlayıp köpeğin kaydını üzerine aldı.

Mahkeme Kararı ve Gelişmeler

2021’de H.A.G., ‘Lui’yi bir süreliğine almak istediğini belirtti. Ancak köpeği teslim aldıktan sonra geri vermedi. Bunun üzerine 5 Şubat 2021’de noter aracılığıyla ihtarname gönderen Aslı Ayan, H.A.G.’ye dava açtı. Antalya 2’nci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen duruşmada, 2022’de verilen kararda ‘Lui’nin H.A.G.’den alınarak Aslı Ayan’a verilmesine hükmedildi.

Gerekçeli kararda, davacının ‘Lui’yi sahiplendiği, bakımını üstlendiği ve köpeğin aşı karnesinin Aslı Ayan adına olduğu belirtildi. Ancak H.A.G., köpeği teslim etmeyerek süreci uzattı. Ayan, mahkeme kararına rağmen ‘Lui’nin kendisine hâlâ teslim edilmediğini belirtti.

Ayan’ın Mücadelesi ve Sonuç

H.A.G.’nin sürekli olarak ‘Lui’yi teslim etmeme çabasına karşı Aslı Ayan, avukat Cengizhan Gököz’ün desteğiyle dava açtı ve sonuçta zafer elde etti. Ayan, “Emsal karar olabilir. Çünkü insanlar uğraşmıyor, ‘bundan bir şey çıkmaz’ diye peşinden gitmiyor. Bizim hassasiyetimiz bu sonucu ortaya çıkardı.” dedi.

Aslı Ayan, ‘Lui’ye kavuşacağı günü umutla beklerken, köpeğin şu an nerede olduğunu bilmediğini belirtti. Ancak kararın kendisi için önemli bir adım olduğunu vurgulayarak, adaletin yerini bulduğunu ifade etti.