İstanbul’da Sel Alarmı: AFAD ve Vali Gül’den Uyarılar

featured

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından yapılan uyarıların ardından İstanbul’da beklenen sağanak yağış hayatı olumsuz etkiledi. Çok sayıda mahallede sel ve su baskınları yaşanırken, AFAD, yağışların devam edeceği ve dikkatli olunması gerektiği yönünde SMS mesajıyla uyardı.

Öğle saatlerinde başlayan ve Avrupa Yakası’nda etkisini artıran sağanak yağış, Büyükçekmece, Başakşehir, Arnavutköy, Küçükçekmece ve Gaziosmanpaşa başta olmak üzere birçok bölgede su baskınlarına ve sel felaketine neden oldu. Yollar göle dönerken, bazı iş yerlerini su bastı.

Vali Gül’den ‘Boşaltın’ Uyarısı

İstanbul Valisi Davut Gül, yaşanan olumsuz hava koşulları ve devam eden yağışa dair bir uyarıda bulundu. Kuvvetli yağışın sabaha kadar devam edeceğini belirten Gül, su basma riski olan yerlerin ivedilikle boşaltılmasını istedi.

Vali Gül, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Sevgili İstanbullular, ilimiz genelinde kuvvetli yağış devam etmektedir ve sabaha kadar yağış beklentisi tahmin edilmektedir. Lütfen su basma riski bulunan yerleri ivedi şekilde boşaltınız.” ifadelerini kullandı.

Su Baskınları ve Önlemler

Yetkililer, yaşanan sel felaketi nedeniyle vatandaşlara gerekmedikçe dışarı çıkmamaları, sel ve su baskını riski olan bölgelerden uzak durmaları yönünde uyarılarda bulundu. AFAD ve belediye ekipleri, sel sularının tahliyesi ve mağdur olan vatandaşlara yardım için sahada çalışmalarını sürdürüyor.

Gelecek Saatler İçin Hava Durumu Tahmini

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yağışın gece saatlerine kadar sürebileceğini ve vatandaşların tedbirli olmaları gerektiğini belirtiyor. İstanbul genelinde sel riskine karşı alınan önlemler ve yardım çalışmaları devam ederken, halkın yetkililerin uyarılarına uyması büyük önem taşıyor.